Рекомендуємо прочитати

Правила сімейної бухгалтерії - розподіляємо доходи і витрати

article1758.jpg

Кажуть, скільки не заробляй, все одно гроші буквально просочуються крізь пальці. Неправда! Це ми не вміємо раціонально розподілити свої доходи і витрати, а якісь міфічні властивості грошей тут ні при чому.

Різні пріоритети

На моїй гостинній кухні часто збираються друзі — всі ми приблизно одного віку, з однаковим доходом і… зовсім різним його розподілом. Наприклад, у Юлі з Максом немислимі, в моєму розумінні, суми йдуть на всякі ковбаски-шиночки-горішки. Лена неабияк витрачається на одяг і альбоми з живопису, нітрохи не страждаючи з приводу чергової гречки на вечерю. Славік з Наталією з радістю купляють чергову (яку за рахунком!) "Примочку" до комп'ютера, хоча продай вони всю техніку, що стоїть в їхній квартирі, могли б вже пристойний автомобіль купити. Причому не в кредит. Я ж тільки що пройшла дорогий курс косметичних процедур і планую його через якийсь час повторити, а купівлю нових меблів відклала. "Яке нерозумне витрачання грошей!" — Міг би сказати зашорений дилетант з фінансів. Але, зауважте, всі ми цілком задоволені своїм способом життя, хоча, зрозуміло, немає межі ні бажань, ні досконалості. Просто кожен з нас по-своєму справляється з плануванням бюджету. Ми розуміємо, скільки отримуємо, що нам по кишені, що — ні, і дотримуємося головні правила сімейної бухгалтерії — витрати не перевищують доходи. Але не сліпо за підручником, а так, щоб залишити в своєму житті яскраві фарби, приємні моменти і навіть сюрпризи. Якщо ж у вас не виходить, приступити до розумного і системного розподілу грошей ніколи не пізно.

Облікові записи

Напевно, багатьом це здасться нудно і дуже обтяжливо. Я про записи грошових надходжень і витрат. Але, знаєте, якщо хочете дійсно стати володарем свого капіталу, ця частина роботи з витратами-доходами не обговорюється. Запевняю, у вас напевно з'явиться привід здивуватися, а може, й жахнутися власної фінансової недбалості. Втім, одна моя знайома після декількох місяців занесення всього і вся в таблиці та списки прийшла до висновку, що у неї немає зайвих витрат. Що ж, теж корисний досвід. З'ясувавши, скільки отримуєте і витрачаєте, рухайтеся далі.

Етап 1.

Заплатіть собі. Про особистий "стабілізаційний фонд" чули, напевно, все. Вважається, що знаходячоїся там суми повинно вистачити на кілька місяців пристойной життя. Ці заощадження — наш спокій і впевненість у завтрашньому дні. Їх необхідність розуміють всі, але мають "запаси" небагато. А дже організувати "подушку безпеки" просто. Досить виробити звичку з кожного надходження відразу (!) Відкладати мінімум 10 відсотків (на депозит, в конверт, в сейф), а жити на решту суми. Швидше за все, ви навіть не відчуєте "недостачі".

Втім, зовсім недавно мене теж не дуже надихали самі поняття "заощадження", "стабілізаційний фонд" і т. п. Поки не усвідомила, що ось ця частина — саме моя, а решту грошей я зовсім скоро комусь віддам за послуги або товари .

Етап 2.

Виділіть на обов'язкове Це насамперед гроші на комунальні рахунки, телефон, Інтернет. Теоретично, іноді виплату можна пропустити, але це чревато незручностями, в тому числі фінансовими. До того ж при оплаті до 20 числа має бути знижка. Втрачати на порожньому місці не в моїх правилах. Значить, відразу відкладаємо, скільки потрібно. Раніше мені для цього служив конверт. Тепер, коли гроші приходять на картку, записую суму на папері. Далі йдуть харчування та транспорт. З місяця в місяць цифри приблизно однакові. Якщо ви вели і ведете записи, то знаєте, скільки буде потрібно. Хіба що скоректуєте з урахуванням інфляції та зміни цін. Потім йдуть господарські дрібниці, миючі, чистячі засоби і тому подібні необхідні речі, вартість яких теж приблизно зрозуміла завдяки колишнім записам. Підбиваємо баланс і відкладаємо ці кошти. Я, наприклад, оплачую всю комуналку через Інтернет, а решту знімаю з банківської картки і кладу в дама. Втім, справа смаку.

Етап 3.

Передбачте непередбачене Звучить дивно? Але ж кожен стикався з ситуацією, коли раптом ламається каблук, хтось захворів, забарахлив телевізор. Та хіба мало що ще? Тому 5-10 відсотків від доходу будьте ласкаві відвести на сюрпризи долі. Якщо пощастить і форс-мажор не трапиться, ці гроші можна перекинути в інші статті витрат або відправити в заощадження.

Етап 4.

Залиште на планові і другорядні витрати

До цих пір все було елементарно. А ось з залишилася частиною потрібно попрацювати скрупульозно. Саме тут рекомендовано коригувати бюджет у залежності від ваших пріоритетів — тут криються наші резерви і "чорні діри". Щоб їх побачити, знадобиться список всього, що ви маєте намір оплатити в поточному місяці.

По-перше, врахуйте планові витрати — на що витратите неодмінно. Логічно було б вписати сюди покупки потрібних речей — від одягу до меблів і техніки, ремонти, а також все, що прив'язане до певної дати: подарунки на дні народження, свята, відпустку. А вже на решту грошей купувати дрібнички, модні обновки, ходити в кіно та кафе… Але логіка здається перед напором емоцій. Як заявила моя подруга: "Ну і що, що мені треба виплачувати кредит? Я все одно не відмовлю собі в задоволенні в вихідний посидіти в кафе ". І нормально. Дівчина вносить пункт "каву з подружками" в перелік планових витрат, але безжально викреслює звідти покупку мобілки.

Не можете обійтися без нового велосипеда або сумочки — вписуєте їх. Жадаєте плазмовий телевізор? І його туди ж. Збираєтеся на курси водіння — вносьте їх у план. Сумніваєтеся, чи вистачить вам засобів на нові гірські лижі або тостер, запишіть їх поки що в графу "Бажані витрати". Тепер підбивають підсумки і дивіться, чи вистачає грошей. Коректуйте, якщо потрібно, відмовляйтеся від одного на користь іншого, але не забувайте, що гроші — це всього лише засіб. І саме задоволення, розваги та хоббі визначають якість і стиль нашого життя.

Поради експерта:

— Відстежуйте свої витрати мінімум 2-3 місяці. Так буде легше скласти реальний бюджет сім'ї.
— Перед плануванням наступного місячного бюджету проаналізуйте попередній. Ви побачите, яких витрат можна уникнути без істотної зміни способу життя.
— Список видатків робіть в порядку пріоритетності: від найбільш важливих до найменш.
— Відзначте в календарі сімейні торжества, дні народження друзів і спільні свята, щоб не забути включити відповідні витрати в обов'язкові витрати.
— Поставтеся до бюджету гнучко. Не хочете себе обмежувати у якихось потребах і бажаннях, подивіться, чи не можна потроху урізати інші витрати.
— Деяким допомагає відношення до планування, як до спорту. Можна поставити перед собою мету зібрати рекордну суму за один місяць.
— Навчитеся вигравати в грошах не за рахунок якості, а за рахунок купівлі товарів і послуг зі знижками, за більш вигідними цінами, більш раціонального використання ресурсів, відмови від непотрібних речей і послуг та від шкідливих звичок.

© На каблучках

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

Це питання делікатного плану і треба сказати не таке вже воно рідкісне. Часто ним мучаться коханки, дружини і...
Найчастіше весілля сприймається логічним фіналом роману двох закоханих сердець. Ще недавно ви відвідали весільний...
Здавалося б, всі обіцянки типу, до кінця днів своїх, завжди будемо разом і подібне, до укладення шлюбу звучать природно...
Більшість сімейних конфліктів виникає на грунті грошей. Як цього уникнути? У ситуації, коли один з подружжя перебуває...
Scroll To Top