Рекомендуємо прочитати

Психологічні основи ділового спілкування

article1529.jpg

Для багатьох виступити перед незнайомою аудиторією або просто вступити в бесіду з незнайомими людьми — це непосильне завдання. І доросла людина вже відчуває себе маленькою дитиною, яка соромиться відповідати на уроці. Вам це знайомо? Тоді стаття «Психологічні основи ділового спілкування» допоможе вам.

Хоч раз в житті кожна людина випробував відчуття незручності, відчуття невпевненості в тій чи іншій ситуації. А адже багатьом знайома ситуація, коли замість рішучого «ні», ви видавлюєте із себе «так». Так чи інакше, але практично у кожної людини в житті були схожі ситуації. В даний час все більш популярними стають тренінги. На них ви вивчаєте психологічні основи впевненої поведінки, вони дозволяють набути навичок партнерського ділового спілкування.

Будь-яке підприємство, яке дорожить своєю репутацією, затвердить у себе правила ділового спілкування. Як не дивно, основи ділового спілкування є важливим компонентом бізнесу. Ці стандарти описують загальні правила, які повинні виконувати працівники. Існує три види ділового спілкування:

1. Ділове спілкування'' підлеглий-керівник''. Це стосується ділового спілкування підлеглого з керівником. Необхідно виробити норму поведінки по відношенню до керівника. Постарайтеся зробити керівника своїм союзником. А якщо ви невірно вибудуєте взаємини, то ви налаштуєте його проти себе, зробите своїм недоброзичливцем. Вам варто у відносинах з керівником дотримуватися наступних норм і принципів:

— Вам треба стати опорою керівника в створенні доброзичливої атмосфери в колективі. Керівнику потрібна така підтримка.

— Ніколи не нав'язуйте точку зору керівнику, не намагайтеся ним командувати. У вас є пропозиції чи зауваження? Треба ввічливо і тактовно вміти їх висловити.

— У відношенні з керівником забудьте категоричний тон. Вічно підтакує працівник швидко набридає, а завжди говорити "ні" дратує.

— Не зраджуйте своїм принципам і майте стійкий характер.

— Не можна "через голову" звертатися з робочих питань до керівника вашого керівника. Ваш безпосередній начальник у цьому випадку втратить свій авторитет, а ви за рекомендуєтеся людиною, що нехтує думкою начальника або того хто сумнівається в його компетентності. В особі безпосереднього керівника ви придбаєте ворога.

2. Ділове спілкування "керівник-підлеглий". Це стосується спілкування керівника і підлеглого.

Дуже важливо, які норми і принципи встановлені керівником по відношенню зі своїми підлеглими. Чітко слід усвідомити, яка поведінка на роботі вітається, а яке — ні. Це стосується норм, як і на основі чого віддає керівник розпорядження, в чому полягає службова дисципліна, ділове спілкування. У хорошому колективі обов'язково повинна існувати етика ділового спілкування між керівником і підлеглим. Без цього в колективі дискомфортно. Керівнику доведеться враховувати особистість підлеглого. Це може бути самостійний кваліфікований співробітник, а може бути нерішуча людина, яку постійно треба підштовхувати. Від цього і залежить форма розпорядження і норми поведінки.

До форм розпорядження відносяться: прохання, наказ, запит і т. д. Наказ частіше застосовують у відношенні невиконавчий співробітників. Прохання застосовується, якщо відносини між керівником і підлеглим носять довірчий характер. При такій формі співробітникові легше позначити проблему та її вирішення. Саме відносини керівника до підлеглих і визначають весь характер ділового спілкування, морально-психологічний клімат у колективі. Визначимо деякі елементи спілкування:

— Якщо співробітник не виконав розпорядження керівника, то потрібно не тільки дати зрозуміти, що керівникові відомо про це, але і зробити підлеглому відповідне зауваження. Інакше, це може показати, що невиконання своїх обов'язків некарано.

— При необхідності критики піддавайте дії і вчинки, а ніяк не особистість співробітника.

— Керівнику не варто давати поради підлеглому, як поступати в особистих справах.

— Якщо керівник з якоїсь причини не володіє ситуацією, то не варто давати співробітникам можливості помітити це. Треба постаратися зберегти їх пошану.

— Керівник повинен бути справедливим. Один з принципів: за великі заслуги — більшу винагороду. Керівник повинен заохочувати свій колектив.

— Чудово виконав підлеглий свою роботу — заохотьте його не лише матеріально, але й морально. Зайвим не буде ще раз його похвалити. У підлеглого повинно зміцнюватися почуття власної гідності.

3. Ділове спілкування "між співробітниками". Це спілкування між рівними співробітниками. Справа вельми непроста спілкуватися з рівними за статусом колегами з інших відділів. Потрібно знайти відповідний тон, манери поведінки. Особливо це важливо для спілкування всередині колективу однієї організації. Саме такі колеги є суперниками в кар'єрному зростанні з одного боку, а з іншого боку ви разом належите до команди загального керуючого. Поважайте колегу.

— Необхідно чітко розділити обов'язки і відповідальність у виконанні загальної роботи.

— Ніколи не перебільшуйте свої ділові можливості, не давайте порожніх обіцянок. Якщо ви не зможете їх виконати, навіть якщо на це були об'єктивні причини, вам буде незручно. На роботі не варто випитувати про особисті справи і проблеми. Не лізьте людині в душу.

© На каблучках

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Scroll To Top