Рекомендуємо прочитати

Пелюшковий дерматит у дітей: лікування та профілактика

article3474.jpg

Напевно всі чули вислів «шкіра як у дитини». І дійсно – шкіра дитини дуже і дуже ніжна. Однак плата за подібну ніжність – підвищена чутливість шкіри. І найбільш часто зустрічається вид подразнення шкіри – це пелюшковий дерматит. Напевно, будь-яка мама немовляти стикалася з проблемою пелюшкового дерматиту. І дуже важливо при перших же симптомах захворювання якнайшвидше вжити необхідних заходів, щоб не допустити погіршення стану.

Буде корисна дана інформація і тим жінкам, які тільки планують стати мамою. Адже не дарма говориться про те, що ворога треба знати в обличчя – в цьому випадку перемогти його буде набагато простіше. У даній статті піде мова про такі проблеми, як пелюшковий дерматит у дітей, лікування і його профілактика.

Що ж являє собою пелюшковий дерматит? Лікарі називають пелюшковий дерматитом то подразнення шкіри в ділянці сідниць і стегон, яке провокується різними агресивними факторами – мікробними, хімічними і фізичними. Як правило, пелюшковий дерматит виникає в перші кілька місяців життя дитини, внаслідок особливості дитячих шкірних покривів і погрішності в догляді.

До речі кажучи, лікарі – педіатри помічають ще одну цікаву особливість, пов'язану з пелюшковий дерматитом – у тих дітей, які знаходяться на штучному вигодовуванні, він виникає набагато частіше, ніж у їхніх однолітків, що харчуються маминим молочком. Дане явище лікарі пояснюють тим фактом, що при штучному вигодовуванні ферментативна активність набагато вище, ніж при природному. Простіше кажучи, у дітей – «штучників» кал набагато більш їдкий і сильніше роз'їдає ніжну дитячу шкіру, ніж у немовлят, що знаходяться на природному вигодовуванні.

Пелюшковий дерматит вкрай негативно впливає як на нервову, так і на психофізичну системи – даний факт підтверджують не тільки педіатри, а й дитячі невропатологи. Супроводжуючі пелюшковий дерматит відчуття свербіння і подразнення шкіри провокують розвиток у дитини різних функціональних порушень як з боку центральної нервової системи, так і судинної системи.

Особливості пелюшкового дерматиту
Вище вже згадувалося про те, що головною причиною розвитку пелюшкового дерматиту у дітей є особливості шкірних покривів. Тепер поговоримо про них більш детально. Особливості дитячої шкіри:

1. Незрілість шкірних покривів. Будь-яка дитина з'являється на світ з відносно незрілими шкірними покривами – хтось більшою мірою, хтось у менше: епідерміс дуже тонкий і легко ранимий, з'єднувальний елемент дерми розвинений не в повній мірі, а базальна мембрана дуже крихка.
2. Вміст вологи. Чим молодша дитина, тим менша кількість води міститься в клітинах його шкіри. А адже, як відомо, нестача води призводить до того, що клітини стають набагато більш ламкими і легко травмуються.
3. Недосконалість різних функцій. У маленької дитини в силу вікових особливостей дуже недосконалі як імунна функція шкірних покривів, так і терморегуляторна

Саме сукупність всіх цих чинників і призводить до частих випадків розвитку пелюшкового дерматиту у новонароджених діток, а також у діток першого року життя.

Однак саме собою зрозуміло, для того, щоб пелюшковий дерматит розвинувся, необхідна наявність несприятливих провокуючих факторів. Подібними чинниками розвитку пелюшкового дерматиту у дітей можуть стати:

- Підвищена температура. Найчастіше батьки, побоюючись можливого переохолодження малюка, намагаються одягнути його якомога тепліше. Однак лікарі – дерматологи вкрай не рекомендують цього робити, так як надмірний перегрів дуже часто призводить до розвитку пелюшкового дерматиту навіть у тих діток, які отримують належний догляд. Вологість і тертя. З дуже високим ступенем імовірності до розвитку пелюшкового дерматиту призводить підвищена волога і постійне тертя шкірних покривів про тканину пелюшки. Саме тому ні в якому разі не можна залишати немовля в мокрих пелюшках, навіть на короткий час. Та й дуже важливо звернути увагу на те, з якої тканини виготовляються самі пелюшки – вона повинна бути дуже м'якою – груба тканина може травмувати ніжну дитячу шкіру.

- Вплив на шкіру біологічних рідин. Нерідко до розвитку пелюшкового дерматиту призводить контакт шкірних покривів дитини з потовими виділеннями, сечею або тими травними ферментами, які знаходяться в калових масах малюка. Причому чим триваліший за часом контакт – тим сильніше уражуються шкірні покриви. Хоча в цьому випадку важливе значення має індивідуальна особливість дитини – для якогось малюка достатньо й п'яти хвилин, а для когось – цілих півгодини.

- Підвищення рівня рН. Нерідко пелюшковий дерматит розвивається через те, що в значній мірі підвищується рівень рН шкірних покривів. А підвищення його може бути наслідком контакту з каловими масами дитини. Патогенна мікрофлора. У деяких випадках при обстеженні дітей, що страждають від пелюшкового дерматиту, лікарі виявляють ще одну причину розвитку захворювання – вплив патогенної мікрофлори. Хоча й умовно – патогенна мікрофлора, і різні види грибкових захворювань також приводять до розвитку у дитини пелюшкового дерматиту. Діарея у дитини. Дуже багато мам маленьких діточок, які хоча б один раз зіткнулися з діареєю, відзначають, що шкірні покриви дитини в подібних випадках стають набагато більш уразливими. Причому найбільш часто дане явище спостерігається в тих випадках, коли причиною діареї стає дисбактеріоз, викликаний тими чи іншими причинами. Перехід на нову їжу або введення прикорму. Ще один спалах розвитку пелюшкового дерматиту відзначається лікарями – педіатрами у тих діток, які перейшли на нову їжу – наприклад, з маминого молока на штучні суміші, або ж просто поміняли марку харчування. А, крім того, розвиток пелюшкового дерматиту може бути спровоковано введенням в раціон харчування дитини нових продуктів. А відбувається це через те, що в результаті зміни раціону харчування малюка міняється і склад його калових мас.

За даними лікарів – педіатрів, приблизно половина всіх дітей першого року життя стикаються з пелюшковий дерматитом регулярно, протягом досить тривалого часу. Крім того, простежується ще одна тенденція – дівчатка страждають від цього захворювання набагато частіше, ніж хлопчики.

Дитячий пелюшковий дерматит може бути виражений абсолютно по – різному. В одних дітей спостерігається лише легке почервоніння шкірних покривів, в той час як у інших відбувається глибоке ураження вельми обширних поверхонь шкірних покривів. Деякі дітки переносять пелюшковий дерматит абсолютно спокійно, не проявляючи жодних ознак занепокоєння. Інші ж малюки можуть випробовувати найсильніше відчуття свербіння, в результаті чого вони постійно вередують, турбуються, погано сплять.

У подібному випадку дитина постійно прагне почухати область ураження шкірних покривів. А постійні расчеси дуже сильно підвищують ймовірність того, що до пелюшкового дерматиту приєднається запальний процес, який розвинувся в результаті вторинного інфікування шкірних покривів.

Застосування підгузників
Ще зовсім недавно дуже активно використовувалися багаторазові підгузки. Однак в останні роки до них на зміну прийшли одноразові підгузники, дуже швидко завоювали любов і популярність як серед батьків, так серед лікарів-педіатрів. І це не дивно – незважаючи на численні байки – страшилки людей старшого покоління, одноразові підгузники мають цілий ряд переваг.

По-перше, використання одноразових підгузників значно полегшує життя молодим батькам, так як відпадає необхідність в постійній численної пранні пелюшок. А адже погодьтеся – вільний час – це саме те, чого так не вистачає будь молодій мамі.

Другим яскравим перевагою одноразових підгузників є підвищена мобільність мами і малюка – адже мама може більше не турбуватися, що її дитина знаходиться в мокрих пелюшках. Одноразові підгузники просто незамінні в тих випадках, коли необхідно вийти з дому – в поліклініку, магазин, не кажучи вже про поїздки разом з дитиною.

Ну і, нарешті, використання одноразових підгузників практично в три рази знижує ризик розвитку пелюшкового дерматиту. І це не дивно – волога моментально усмоктується в підгузник. Таким чином, виключається контактування шкірних покривів дитини з сечею. Однак від контакту з каловими масами, на жаль, одноразові підгузники не охороняють.

І, звичайно ж, само собою зрозуміло, що одноразові підгузники необхідно використовувати правильно. Дуже багато батьків, намагаючись заощадити гроші, економлять підгузники, залишаючи їх на дитині до тих пір, поки вони здатні вбирати. Однак робити цього в жодному разі не можна, тому як подібне застосування одноразових підгузників тільки підвищить ризик розвитку пелюшкового дерматиту.

Міняти підгузник необхідно приблизно один раз в 2:00. І, зрозуміло, підгузник повинен змінюватися після кожного акту дефекації малюка, так як калові маси можуть дуже швидко спровокувати розвиток пелюшкового дерматиту. Крім того, не варто також забувати і про існування спеціальних дитячих косметичних засобів, призначених для застосування під підгузник і покликані додатково захистити ніжну шкіру малюка від розвитку пелюшкового дерматиту.

Профілактика розвитку пелюшкового дерматиту
Для того щоб запобігти розвитку пелюшкового дерматиту, необхідно дотримувати кілька нескладних правил профілактики. До цих правил належать:

- Очищення шкіри
Шкірні покриви дитини повинні міститися в ідеальній чистоті. Для очищення шкіри малюка повинна використовуватися чиста вода, а миючі засоби повинні бути виготовлені спеціально для дітей – їх рН повинен бути нейтральним. Всі дитячі миючі компоненти геть позбавлені лужних компонентів. Однак батьки повинні бути готовими до того, що їм доведеться повозитися з підбором засоби – те, що ідеально підійде одному малюку, може призвести до розвитку алергічної реакції у іншого.

- Використання «бар'єрних» захисних засобів
Дуже ефективним заходом запобігання розвитку пелюшкового дерматиту є використання спеціальних захисних засобів. Лікарі рекомендують наносити захисний крем на область сідниць і внутрішню частину стегон кожен раз, коли ви міняєте малюкові підгузник. Однак дуже багато батьків перестраховуються і воліють використовувати для захисту шкірних покривів дитини лікарські крему, що містять у своєму складі антибіотики або, що ще гірше, гормональні компоненти. Подібне "запобіжник" шкіри може призвести до розвитку досить серйозних ускладнень.

- Правила поєднання засобів для догляду
Існує ще одна дуже сильно поширена помилка багатьох молодих батьків: прагнучи максимально захистити шкіру малюка, вони використовують одночасно і крем під підгузник, і присипку. Однак подібне поєднання є справжньою «гримучою сумішшю» для ніжної шкіри дитини – скачався присипка здатна дуже сильно травмувати шкірні покриви малюка.

Лікування пелюшкового дерматиту
Для того щоб вилікувати пелюшковий дерматит, мамі доведеться докласти чимало зусиль. Однак при правильному лікуванні захворювання відступить дуже скоро. Перше, що необхідно зробити, помітивши роздратування і почервоніння шкірних покривів у малюка – це звернутися за медичною допомогою до лікаря – педіатра. Це необхідно зробити для того, щоб лікар виключив діагностичну помилку. Крім того, лікар може допомогти підібрати ті чи інші препарати для лікування пелюшкового дерматиту. У цьому випадку пелюшковий дерматит лікування отримає найбільш правильне й повне.

Перша і найбільш дієва міра, яку може зробити мама – це повітряні ванни для крохи. Постарайтеся якомога частіше викладати крихітку без одноразових підгузників і пелюшок таким чином, щоб до уражених місць був вільний доступ повітря. Повітряні ванни дуже скоро дадуть помітний позитивний ефект, так як дуже ефективно підсушують шкірні покриви.

Ванночки з розчином марганцівки також украй корисні при пелюшковому дерматиті. Однак стежте за тим, щоб у воді не залишалося нерозчинених кришталиків, які можуть призвести до опіку шкірних покривів малюка. Сам розчин марганцівки повинен мати злегка рожевий колір. Робити ванночки необхідно так часто, як це можливо.

Ну і, зрозуміло, ні в якому разі не можна забувати про ретельному дотриманні правил особистої гігієни. Чистота – це міра не тільки профілактики розвитку пелюшкового дерматиту, але і його лікування. Дитину необхідно підмивати відразу ж після кожного процесу дефекації і сечовипускання, використовуючи спеціально призначені дитячі миючі засоби, про які вже йшлося вище.

У тому випадку, якщо ви будете дотримуватися всі вищеописані правила, шкіра вашого малюка завжди буде радувати вас своєю м'якістю і ніжністю!

Інфо Бум

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

Ось і з'явився на світ ваш довгоочікуваний малюк: маленькі ручки, маленькі ніжки, миленькі оченята, носик і така ніжна,...
Scroll To Top