Рекомендуємо прочитати

Вчимо дитину повзати

article3612.jpg

Хочу рухатися сам!
Малюк щодня зростає, змінюється, рухається, розглядає іграшки, перевертається зі спинки на животик, але щоб досягти своєї мети йому потрібно допомогти. Якщо малюка щось зацікавило, наприклад, хтось прийшов або з іншої кімнати доноситься якийсь цікавий для нього звук, тоді йому обов'язково знадобиться доросла людина, яка зможе перенести його туди, куди він хоче. Але коли дитина починає повзати, перед ним відкривається новий світ і нові можливості. Природно, що нетерплячі батьки хочуть побачити, як малюк ходить, але не варто поспішати. Треба трохи почекати і затриматися на цьому етапі. Повзання - це важлива частина в розвитку дитини.
 
Педіатри кажуть, що коли дитина повзає, то розвивається фізично - стають міцнішими м'язи, особливо м'язи рук, плечового пояса і хребетного відділу. Більше того, координація рухів стає краще, починають працювати м'язи, які до повзання взагалі не працювали або їм приділялося мало уваги. Повзання - це своєрідна підготовка малюка до самостійного ходіння.
 
Цей етап у житті дитини важливий не тільки з точки зору медицини. Коли малюк повзає, йому доводиться думати, він сам приймає рішення, куди йому повзти і навіщо. З часом він розуміє, що він може пересуватися, може сам брати предмети, не тільки ті, які лежать поруч, але й ті, які знаходяться далеко. Дитина сама обирає як і куди краще повзти. Крім того, дитинка освоює повзання на різних поверхнях. Для маленьких діток навчитися тримати рівновагу - це нелегке завдання.
 
Такий спосіб пересування дуже важливий для мікро- і макромоторікі крихітки. Саме в процесі повзання розвивається координація рухів і макромоторіка, а ось мікромоторіка розвивається, коли дитина бере в ручки предмети, які лежать на підлозі, засовує ручки в щілинки, смикає бахрому ковдри. Коли малюк повністю оволодіє процесом, він зрозуміє, що до предметів можна підповзати і відповзати, а також можна пересуватися з різною швидкістю. Коли він почне ходити, йому також обов’язково знадобляться всі ці знання і навички.
 
Ви можете допомогти дитині, яка не хоче повзати :)

  • Звільніть для малюка простір - дайте йому можливість спокійно перебувати на підлозі, а не сидіти в манежі або на ліжку.
  • Сидіть на підлозі разом з дитиною - коли поруч з ним буде рідна людина, йому буде простіше опанувати цей новий вид пересування.
  • Грайте з ним м'ячиком, щоб він міг його відкочувати від себе, а потім намагатися дістати.
  • На невеликій відстані від малюка кладіть предмети, які його цікавлять, наприклад, машинки, іграшки, конструктор.
  • Обережно піднімайте дитину за живіт, створюючи йому опору для ніг, щоб він розумів, як йому потрібно рухатися.

Повзаючи, дитина відкриває новий світ:

  • Коли малюк повзає, він вивчає поверхню підлоги, запам'ятовує як розташовані предмети в кімнаті, вчиться орієнтуватися у просторі, намагається дістати один предмет з-під іншого, він вивчає своє тіло - торкається різних поверхонь частинами свого тіла.
  • Удосконалюється зорове сприйняття. Те, що дитина бачить на підлозі, набагато відрізняється від того, що він бачить у мами на руках.
  • Обидві півкулі мозку починають взаємодіяти одна з одною, бо коли малюк повзає, то відразу рухається і ліва і права нога, або ліва і права рука.
  • Багато хто не вірить, що повзаючи, дитина закладає фундамент для подальшого розвитку мови, але для того, щоб у майбутньому опанувати деякі складні граматичні конструкції потрібно вміти добре орієнтуватися в просторі.
  • Повзання готує малюка до того, що від мами потрібно буде відділятися. У перший рік життя психологи часто називають маму і малюка системою «ми», адже вони дуже взаємопов'язані і взаємозалежні. Після першого року життя дитина поступово відділяється від мами, але починається все з того, що він рухається у напрямку від мами. Повзання відмінно в цьому допомагає.

Спочатку дитину лякає його нове вміння, тому дуже часто цей етап у житті називається «ручним», тому що він постійно проситься «на ручки». Коли малюк відповзає від мами, то йому важливо знати, що мама нікуди не поділася, і залишається на своєму місці, щоб він будь-яку секунду міг повернутися до неї назад. Практично те ж саме з ним відбувається, коли він вчиться ходити.
 
Не залишайте малюка без нагляду! Коли дитина починає вільно самостійно пересуватися, за ним потрібно пильно спостерігати. За допомогою свого нового вміння малюк активно вивчає світ, не думаючи про те, що десь може бути небезпека. Йому все цікаво, тому його може зацікавити скатертина, що звисає зі столу, сходи, які ведуть на другий поверх, скляний блискучий посуд, дверцята, які легко відкриваються і закриваються і так далі. 

А тепер практичні вправи..

Вправа №1 - Робимо опору на витягнуті прямі ручки
Щоб малюк повзав, у нього повинна бути стійка опора на прямі руки і вміння спиратися на три точки. У віці  місяців, коли дитина лежить на животі, він повинен вміти брати іграшки, які стоять перед ним, а також вміти підніматися на витягнутих руках. Якщо ваш малюк цього не вміє, тоді допоможіть йому.
 
Коли малюк буде лежати на животі, вам треба буде підвісити його улюблену іграшку так, щоб вона була трохи вище голови. Щоб дістати предмет, він повинен буде потягнутися ручкою і підняти верхню частину тулуба, а друга рука буде йому опорою. Якщо іграшка йому не цікава, тоді візьміть іншу або спочатку дайте йому її помацати, а потім підвішуйте.
 
Вправа №2 - Зміцнюємо вестибулярний апарат, вчимо малюка працювати ручками, коли він лежить на животику
Сформуйте з ковдри валик і підкладіть малюкові під груди, коли він лежить на животі. Руки і голова повинні звисати з валика, а ноги й живіт знаходяться на підлозі або на дивані. Так дитина зможе брати різні предмети обома руками і при цьому повертати голову на всі боки.
 
Вправа №3 - Вчимо малюка стояти на четвереньках
Під живіт підкладіть подушку, щоб ноги і руки могли звисати по обидві сторони, а живіт і груди перебували на подушці. Тоді малюкові просто доведеться встати на карачки.  
 
Вправа №4 - Вчимо переставляти ніжки, стоячи на четвереньках
Покладіть на підлогу високий матрац. Тепер дитину розмістіть так, щоб коліна стояли на підлозі, а груди і ручки спиралися на матрац. А ви йдіть на протилежну сторону і потихеньку тягніть матрац до себе. Так малюкові доведеться пересувати коліна, тому що його опора буде йти вперед.

Вправа №5 - Вчимо переставляти ручки
Цю вправу зручно проводити над столом. Підніміть однією рукою дитину під груди, а другою підніміть вгору ніжки малюка так, щоб він зміг своїми розкритими долонями спиратися на стіл. Потихеньку рухайте його, щоб він міг перебирати ручками. Покладіть на столі перед малюком цікаву іграшку.
 
Вправа №6 - Вчимо дитину повзати рачки
Найкраще це вправу робити в парі з кимось. Дитину поставте на підлогу на карачки, одна людина пересуває руки, а інша ніжки. При цьому перший пересуває ліву ручку малюка, а другий намагається підштовхнути ліву ніжку, і навпаки.
 
Своїм шляхом
Багато мам і тат пишаються тим, що їх чадо не повзало, а одразу почало ходити, а якщо саме ваш малюк буде довго повзати, не сваріть його, для нього це дуже важливо. Усі ми проходили свій шлях, коли освоювали простір, десь у п'ять місяців і до року, хтось більше, хтось менше. Усі діти різні, тому і ходити, і перевертатися, і повзати всі починають у різному віці і починають це робити по-різному. Хтось намагається спочатку пересуватися рухаючись назад, хтось вперед, комусь спочатку вдається тільки по-пластунськи, хтось пересувається перехресним ходом, а у когось спочатку починає рухатися права рука і права нога, а потім ліва рука і ліва нога. Повірте, кожен з цих варіантів цілком і абсолютно нормальний! Не чекайте, що ваша дитина буде вести себе, так само як син вашої подруги. Ваш малюк буде йти своїм шляхом розвитку.

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

Вік статевого дозрівання сучасних хлопчиків знизився на 2 роки. До такого висновку прийшли американські лікарі....
У кулінарії існує безліч рецептів приготування курки, в яких йдеться про те, як отримати хрустку скоринку на курці....
Прості способи і корисні поради....
Усі звикли використані пакетики чаю одразу ж відправляти до смітника. Але це дуже незаслуговано! Справа в тому, що...
Scroll To Top