Рекомендуємо прочитати

Перший зуб у дитини

article1723.jpg

Ваша піврічний дитина погано їсть, часто плаче і вередує і / або температурить? Швидше за все, у малюка незабаром проріжуться перші зубки. Тому постарайтеся заздалегідь підготуватися до цієї «зустрічі», адже найчастіше перший зуб приносить чимало турбот і клопотів.

Перший зуб у дитини: терміни та особливості прорізування


Як правило, перші зубки у дитини починають з'являтися саме в 6 місяців. Але варто знати, що цей процес у всіх діток індивідуальний. Згідно думку лікарів процес прорізування зубів може початися в 4 місяці, а може в 8 місяців. Як побачили, перші зуби можуть прорізуватися в 4-8 місяців і цей термін вважається нормою.

У більшості дітей процес прорізування зубів протікає неспокійно, болісно, а часом і важко, але так протікає не у всіх, у невеликої групи дітей цей процес протікає абсолютно безболісно. Зазвичай перед появою першого зуба (за 1-2 тижні) дитина стає вередливою, починає погано спати, а деколи і їсти. Така поведінка пояснюється набуханням ясен, до того ж вони починають хворіти і свербіти, а можуть почати кровоточити. При прорізуванні зуба нерідко болить вся щелепа або ротова порожнина, а не тільки місце, де має з'явитися зуб.

Поява зубів нерідко супроводжується підвищенням температури до 39 градусів і рідким стільцем. При наявності температури дитині рекомендується дати жарознижуючі і знеболюючий засіб, можна у вигляді сиропу, можна у вигляді свічок - вони діють тривало, так як повільніше всмоктуються, тому їх зручно застосовувати на ніч. Жарознижуючі засоби дають при температурі 38 градусів і вище. Тривалість прийому жарознижуючий засіб визначає лікар-педіатр. Висока температура не завжди пов'язана з появою зубків, нерідко вона сигналізує про захворювання, яке «приєдналося» до організму через зниженого імунітету, наприклад ГРВІ. Саме тому якщо температура тримається 2 дні і не спадає, то краще звернутися до лікаря, особливо якщо до температури додалися інші симптоми, що свідчать про наявність захворювання - нежить, кашель.

Зазвичай, після того як зуб прорізався, дитині стає краще. Щоб дізнатися чи з'явився у дитини зуб, не рекомендується спеціально залазити в рот і пальцем перевіряти, адже так можна занести інфекцію, краще всього це зробити коли дитина позіхає. Якщо в роті видніється білий горбок, значить, зубок з'явився. Про появу зуба ви дізнаєтеся і при годуванні з металевої ложечки - за наявності зуба буде чути характерний стукіт. Прорізування інших зубів протікає по-різному - можуть прорізуватися без ускладнень, а можуть повторитися хворобливі симптоми.

Як можна допомогти малюкові

Щоб під час прорізування зубів знизити больові відчуття, лікарі радять застосовувати гелі місцевої дії, що містять знеболюючі речовини (наприклад, з лідокаїном) - «Дентинокс», «Камістад», «Калгель». Деякі подібні гелі володіють ще і антисептичними і протизапальними властивостями (це гелі, до складу яких входять компоненти рослинного походження). Невелика крапля (розміром з горошину) гелю наноситься на кінчик пальця (попередньо ретельно вимити) і обережно, масажними рухами втирається в запалене місце ясна малюка. Слід знати, що всі знеболюючі гелі містять у собі речовини, що викликають алергічну реакцію, мають побічні ефекти, тому застосовувати такі гелі слід не більше трьох разів на добу.

Як тільки у дитини з'являться зубки в його раціон можна додати тверду їжу - сушку, шматочок груші або яблука, тверде печиво і обов'язково стежити, щоб дитина не подавився, відкусивши занадто великий шматок. Щоб дитина не подавився можна використовуватися спеціальний пристрій - ніблер. За допомогою ніблера малюк зможе без ризику вдавитися жувати тверді продукти. Крім цього з ясен знімається свербіж і полегшується процес прорізування, у дитини формується жувальний рефлекс.

Додаючи в раціон тверду їжу, не перестарайтеся, адже повноцінне її перетравлювання можливо тільки до місяцям 16-23, коли у малюка з'явитися четверта пара зубів.

Поради лікаря: Перший зуб - Школа доктора Комаровського

Scroll To Top