Рекомендуємо прочитати

Ефективність виховної роботи в школі

article1504.jpg

Багато зараз говорять про те, що сучасним школярам не вистачає правильної виховної роботи. Але для того, щоб визначити ефективність роботи такого виду, необхідно з'ясувати, що саме ми розуміємо під вихованістю школяра. Насправді, далеко не всі чітко розуміють специфіку роботи в школі. Багато претензії, які висувають вчителям, насправді їх не стосуються. Хоча, все ж, ефектівность виховної роботи в школі завжди впливає на те, які саме цінності з'являються у дітей, на вибір подальшої освіти, на модель поведінки в школі. Тому, звичайно ж, не варто применшувати важливість ефективності виховної роботи в школах.

Визначення ефективності

Отже, як же визначається ефектівность такого виду роботи? Ефектівность визначається по тому, які були поставлені цілі і спрогнозовані результати, і чого в реальності змогли добитися за певний період. Природно, ефект від виховної роботи безпосередньо залежить від того, які зусилля прикладали педагоги в процесі навчання та спілкування зі своїми учнями. Контролем над проведенням такої роботи, найчастіше, займається заступник директора з виховної роботи. Він проводить аналіз і визначає, чи були виконані заплановані роботи і вирішені певні завдання. До речі, варто відразу ж відзначити, що немає єдиного критерію виховної роботи та її ефективності. У різних школах вчаться діти з різних сімей, різних станів тощо. Тому, викладачі повинні самостійно розробляти свої цілі і критерії ефективності, які будуть максимально позитивно впливати на учнів. Різні способи виховного впливу на дітей можуть бути навіть у різних класах однієї і тієї ж школи. Головне, щоб у школі діти різного віку розуміли, що саме від них вимагають і могли виконати поставлені завдання. Також, завжди варто пам'ятати про те, що динаміка ефективності ніколи не буде стабільною. Всім відомо, що шкільний вік - це такий період, коли мислення і думка дитини дуже часто змінюється. Тому може статися таке, що в один час певний виховний вплив буде позитивно впливати на шкільний колектив, а в іншому, воно ж, дасть негативний результат. Педагог повинен вміти відчувати і передбачати зміни в дитячому колективі, щоб вчасно поміняти стратегію виховної роботи.

Види громадської спрямованості

Тепер поговоримо про те, за якими ж критеріями, все-таки, можна визначити вихованість дитини. Швидше за все, в цьому випадку маються на увазі цінності, погляди, переконання і особистісні орієнтації хлопців. Чим вони кращі, тим, відповідно, ефективність виховної роботи вище. Є три основні види суспільної спрямованості, які повинні бути вироблені у дітей. Перший - це спрямованість «на себе». Основне завдання виховного процесу в тому, щоб діти хотіли бути веселими і щасливими, розважалися, але, при цьому не шкодили своєму здоров'ю. Другий вид - спрямованість «на об'єкт». Тут мається на увазі бажання мати якісь хобі, захоплення, займатися улюбленою справою і активно чимось цікавитися. Ну і третій вид спрямованості - спрямованість «на інших». Дитина повинна щиро бажати допомагати своїм друзям, підтримувати їх, виручати у важких ситуаціях. У здоровому колективі, де педагоги правильно займаються виховною роботою, загальна маса відповідає вищесказаному. Звичайно ж, бувають випадки, коли деякі індивідууми не піддаються виховному процесу, проте ж, при правильному підході, навіть у них виявляються помітні зміни в кращу сторону.

Способи роботи педагога з колективом

Для роботи з колективом педагогам краще вибирати способи, які не виглядають, як явне виховання людини або ж мораль. Дітей необхідно мотивувати до кращих вчинків, пояснювати, як саме правильно чинити, але при цьому виховний процес повинен органічно вписуватися в навчальний процес і процес соціалізації школярів. Наприклад, педагогам радять проводити так звані акти добровольців, щоб навчити хлопців допомагати іншим і брати участь у суспільному житті. Тільки, ні в якому разі не можна перетворювати подібні мотиваційні заходи в обов'язкові. Тому замість того, щоб змушувати, потрібно пропонувати. Наприклад, розвішувати в школі оголошення, які запрошують взяти участь у певних заходах, спрямованих на розваги, а також поліпшення школи. Також, на вихованість людини впливає те, наскільки він готовий безкорисливо займатися якою-небудь роботою. У кожній школі час від часу хворіють вчителя, відбуваються складні життєві ситуації у когось з учнів. Завдання вчителя - пояснити дітям, що іншим необхідно допомагати просто так. Чим більше хлопців погоджуються на такі заходи, тим вище ефективність виховної роботи в школі.

Ніколи не варто забувати, що кожне покоління сучасних дітей відрізняється від попереднього. Саме тому педагогам постійно необхідно збільшувати свою базу знань, що стосуються виховних робіт. Багато методик, які використовувалися два десятиліття тому, для сучасної молоді є абсолютно непридатними. Діти та підлітки живуть в скоєному іншому світі, відмінному від того, в якому виросли педагоги старшого покоління. Тому ніколи не можна про це забувати, а також вчитися експериментувати і пробувати різні новаторські технології.

Педагоги можуть значно вплинути на виховання дітей. Але, все ж, не варто випускати з уваги те, що в школі дитина проводить лише частина часу. Багато в чому на нього впливає соціум, в якому він звертається після занять. Тому, ніколи не варто покладати на викладачів всю відповідальність за виховання дітей. Учитель може лише направити, допомогти, поговорити і спробувати переконати. Але якщо на дитину не буде правильного впливу в родині і за стінами шкільного закладу, навряд чи викладачеві вдасться значно поліпшити його виховання.

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

Робоче місце дитини-учня - для багатьох застаріле поняття. У чому справа, для чого так вже піклуватися про стол і...
Якщо у вас є діти, то ви маєте право самі вибирати форму навчання вашої дитини. Вона може ходити в звичну загальну школу...
Багато батьків хочуть пишатися досягненнями своїх дорослих дочок або синів, для цього необхідно задуматися про...
Зарядка вранці - це комплекс фізичних вправ, які виконуються після сну щодня. Ранкова гімнастика зміцнює здоров'я ...
Scroll To Top