Рекомендуємо прочитати

Чому чоловіку і жінці важко зрозуміти один одного

article2002.jpg

У другій половині ХХ століття всі соціальні науки проявили великий інтерес до гендерних досліджень, а кажучи простіше, вони спробували з'ясувати, чим же чоловіки відрізняються від жінок, не в біологічному, а в психологічному сенсі, звичайно. Народна мудрість, анекдоти та бестселери по «популярній психології» намагаються переконати нас, що «чоловіки - з Марса, а жінки - з Венери», і ми, по суті, - два різних види, дві протилежності.

Періодичні видання та сайти дуже полюбляють розміщувати на своїх сторінках списки таких відмінностей і побутових курйозів, які всіляко цю різницю підкреслюють. Щось на кшталт:

Жінка ніколи не знімає футболку, схопивши її рукою на спині.

Позіхаючи, жінка прикриває рот долонею, а не кулаком.

Після ванни або душу, жінка - неважливо, довговолоса або коротко стрижена - обов'язково намотує собі на голову рушник, хоча б на одну хвилину. Причини виникнення цього східного ритуалу невідомі.

Обертаючись на поклик, жінка зазвичай повертає тільки голову. Чоловік повертаеться весь, адже у нього набагато менш гнучка шия.

На пропозицію показати руки чоловіки чесно протягують відкриті долоні. Жінки часто протягують руки долонями вниз, мабуть, для того, щоб опонент лицезрел її бездоганний манікюр і прикраси.

Коли жінку просять передати запальничку, вона спокійно це зробить, а не стане перевіряти твою стрибучість або швидкість реакції.

Жінка хоче багато чого, але від одного чоловіка. Чоловік хоче одного, але від багатьох жінок.

Чоловіки в чотири рази частіше відходять від дзеркала задоволені собою, ніж жінки.

А тепер серйозно.

Наукові дослідження доводять, що відмінності між сильною і прекрасною статтю занадто перебільшені. Виявлена різниця в особливостях функціонування головного мозку і манерах поведінки. Дослідження показали, що чоловіки і жінки використовують різні ділянки мозку для вирішення однакових завдань. АЛЕ, ці ж експерименти показали, що відмінності ці зазвичай складають близько 10%. Інші 90% і в чоловічому, і жіночому виборі збігаються. Значить, подібності має бути більше, ніж відмінностей.

Чому ж тоді деколи так важко складаються взаємини? Чому ж тоді чоловіки і жінки так часто не розуміють один одного, від чого так часто звучать слова, що «всі чоловіки - сволочі або козли», а «жінки - дурепи або стерви». Що криється за цими твердженнями?

Деякі факти про жіночу й чоловічу психології
У чому зазвичай звинувачують чоловіків представниці прекрасної половини людства? Хто такий «сволоч» у їхньому розумінні? Це неуважний, черствий, егоїстичний мужик. А хто така «дура» в чоловічому розумінні? Образливі жінки, що йдуть на поводу у своїх емоцій та роблять не логічні вчинки. Чому ми так думаємо один про одного. Відповідь на це питання якраз допоможуть знайти ті самі 10% відмінностей.

У мовних центрах мозку жінки на 17% більше нейронів, ніж у тих же зонах у чоловіків. Тому дівчатка всього світу в середньому починають говорити раніше хлопчиків. Крім того, мова дівчаток більш зрозуміла, їх батьки набагато рідше звертаються до логопеда, а в школі у дівчаток рідше виникають проблеми з мовою і літературою. Не дивно, що і потреба в спілкуванні у дорослої жінки вище, ніж у чоловіка. Учені порахували, що денна норма вимовлених слів у жінки - приблизно 8 тис. (але вона може і 15 тис.), в той час як у чоловіка - всього 3-4 тис. Цей факт як раз і є причиною багатьох подружніх сварок. Емоційна бесіда - найкращий жіночий спосіб вечірнього відпочинку, а чоловік, утомлений на роботі (він там уже повністю виговорив свою денну норму) воліє мовчки посидіти перед телевізором. Жінка вважає це знаком неуважності і емоційної холодності, відповіддю на що являеться образа. А чоловік, не розуміє, про що можна по 3 години розмовляти з подругою по телефону!

А ще жінки можуть робити одночасно кілька справ і в розмові «перескакувати» з однієї теми на іншу, для них це цілком природно і один одного вони чудово розуміють. А для чоловіка така розмова буде здаватися дурістю. Чоловічий мозок вимагає послідовного викладу думок, і може зосередитися на виконанні тільки одного завдання. Якщо чоловік сидить за комп'ютером і чимось там захоплений, а жінка намагається в цей час щось йому розповісти, то навряд чи вона буде почута. Томущо у коханого «процесор» зайнятий повністю. Та що там комп'ютер, а ви спробуйте поговорити з чоловіком, коли він голиться. Запитайте його, які у нього плани на літо. Він або поріжеться і розматериться, або на час припинить голитися. А для жінки зовсім не важко одночасно базікати з подружкою по телефону, робити манікюр і доглядати за дитиною. Така різниця говорить про те, що протягом багатьох століть чоловік відточував навички мисливця (це вимагає концентрації уваги і небагатослівності), а жінки займалися збиранням (увага розсіяна на кілька об'єктів), вихованням дітей та підтриманням домашнього вогнища (звідси і здатність робити відразу кілька справ , інакше було б просто не впоратися).

У розмові чоловік більше націлений на результат, а жінці важливий ще й сам процес, само спілкування. Звідси і знамените:

Та не важливо, що ти сказав,

Адже не важливо що, а як.

Це фраза приведе чоловіка в ступор, а для жінки вона дуже навіть зрозуміла.

Під час бесіди жінка, більшою мірою, ніж чоловік, зауважує інтонацію співрозмовника, його міміку і жестикуляцію. У неї краще розвинена інтуїція і солідарності, їй важливо не тільки слухати і бачити, але і «відчувати» іншу людину. Представниці прекрасної статі люблять «читати між рядків» і вловлювати натяки. А своє прохання вона часто викладає побічно. Чоловіки це погано розуміють.

Наведу приклад. Жінка каже: «Ой, у нас відро не винесене» або «Близько моєї роботи новий ресторан відкрився ....». Вона очікує, що такий «прозорий» натяк буде зрозумілий правильно і призведе до бажаного результату (чоловік винесе сміття або запросить її в найближчі дні в ресторан). Але він насилу сприймає «приховані» питання і може на нього ніяк не відреагувати. І зовсім не обов'язково тому, що він егоїстичний або «черствий». Чоловічий мозок погано розуміє такі непрямі прохання, питати краще прямо, без підтексту і натяку.

Йдемо далі. Чоловіки краще орієнтуються в просторі, виконують завдання, що вимагають просторового мислення, розбираються в техніці і математиці. Вони часто жартують на тему жіночої логіки і здатність жінки адекватно водити машину і паркуватися, але при цьому не помічають, що виявляються абсолютно безпомічними в простих побутових ситуаціях.

«Дорога, ти не бачила мої ключі (окуляри, краватка, шкарпетки, годинник і т.д.). Чому вони вічно все гублять? Адже кефір стоїть в холодильнику, а годинник лежать на столі, буквально «під носом». А найжахливіше, чоловік може прийти з роботи і не помітити нову зачіску дружини!

Це можна пояснити тим, що чоловічий мозок погано вміє фіксуватися на деталях, йому важливо схопити головне. Крім того, поле зору чоловіка вужче, ніж у представниць протилежної статі. Такий «тунельний» зір не дозволяє йому окинути поглядом кімнату і відразу виділити потрібний предмет, він стане оглядати її сегмент за сегментом.

Але будь-які правила мають виключення. Це справедливо і для всього написаного вище.

В середньому, 80-85% чоловіків мають яскраво виражений чоловічий склад розуму, а у решти 15-20% будуть в тій чи іншій мірі виявлятися окремі риси, характерні для жіночого розуму. Причина цьому - недолік тестостерону на ранній стадії розвитку ембріона (на 6-8 тижні вагітності). Для 90% жінок типова жіноча логіка, а у 10% мозок більш-менш близький за своїми характеристиками до чоловічого, оскільки їх центральна нервова система піддалася в утробі матері впливу надмірної дози тестостерону.

Як бачите, особливості будови мозку здатні пояснити деякі відмінності в поведінці і сприйнятті навколишнього світу представників різних статей. Але дуже багато залежить ще й від культури, а також від виховання.

Гендерна поведінка знаходиться під постійним тиском культурних норм, які встановлюють, що належить робити чоловікам, а що - жінкам, як кожен з них повинен себе вести. У деяких країнах ці норми менш суворі, в інших дотримуються дуже жорстко. Аятолла Хомейні, правитель Ірану з 1979 до кінця 1980-х рр.. скасував усі закони, що дають жінкам хоч якісь права. За час свого правління він засудив до страти 20 тисяч жінок, які не дотримувалися правила, що регламентують їх одяг і поведінку.

Але і в самому демократичному суспільстві вплив норм, що визначають гендерну поведінку, дуже велике. Воно проявляється ще до народження дитини. Сьогодні багато батьків заздалегідь знають, хто у них народиться: хлопчик чи дівчинка. Тому вони завчасно купують одяг і речі, відповідні до статі дитини. Вже в 3 роки діти з упевненістю відносять себе до чоловічої або жіночої статі. Вони починають помічати, що чоловіки і жінки по-різному одягнені, займаються різними справами і цікавляться різними речами. Зазвичай у дитини з'являється підвищена увага до рольових моделей поведінки, представників тієї ж статі, що й він сам (дівчатка міряють мамині туфлі і прикраси, хлопчики говорять, що вони будуть як тато, коли виростуть). Вчителі, інші діти, батьки, родичі, мультики, казки, іграшки, телебачення - все це джерела, з яких дитина дізнається про поведінку, яке вважається суспільством відповідним тієї чи іншої статі.

По суті, і чоловіки, і жінки в процесі соціалізації привчаються розвивати одні частини своєї особистості і пригнічувати інші. Полоролевое програмування впливає на створення жорсткого стереотипу поведінки людини, відповідно до його статі.

«Істинний» чоловік повинен бути раціональним, успішним і працьовитим. Він не повинен бути емоційним і приділяти увагу інтуїції, йому рідко приходиться говорити про те, що він відчуває. Схвалюється, коли хлопчик добре встигає в точних науках і вміє мислити логічно. Цілком допускається, щоб чоловік не особливо розвивав у собі здатність піклується про інших людей і про самого себе (готувати, прибирати в кімнаті, бути уважним до потреб інших), значно більше уваги приділяється розвитку сили і ділових якостей.

А в стереотипі «справжньої» жінки не особливо схвалюється логічне мислення, самостійність і вміння організувати фінансову життя сім'ї. Жінок привчають бути податливими (дружина повинна доповнювати чоловіка, а ні в якому разі не навпаки!), Піклується про близьких (особливо про свого чоловіка), стежити за своєю зовнішністю, розвивати емпатію і інтуїцію. Вона в першу чергу повинна бути господинею і матір'ю, тому припустимо, щоб вона не розвивала свою логічну частину і виявляла безпорадність в деяких питаннях. Вважається нормальним, коли жінка не може заповнити податкову декларацію, коли студентка не встигає з технічних дисциплін.

Природно, це крайні прояви чоловічої та жіночої статевих ролей. У реальності ніхто з людей не відповідає цим ролям на 100% (і багато людей насправді страждають, намагаючись відповідати ідеалу, які насправді їм не зовсім підходить).

Прийнято вважати, що жінки більш емоційні і чутливі, ніж чоловіки. Але, швидше за все в даному випадку причина криється не стільки в розходженнях структури мозку, скільки у вихованні. Дослідження показують, що чоловіки не гірше жінок здатні визначати почуття інших людей і внутрішньо співпереживати їм, але вони не хочуть, щоб оточуючі це помітили, тому вони і не стараються особливо розвивати в собі такі навички.

У слідстві статеворольової соціалізації у дитини намагаються більше розвивати одні якості і практично не звертають уваги на інші. Через це особистість виходить не цілісною, а з «прогалинами». З цієї причини багато чоловіків і жінки відчувають себе неповноцінними, коли у них немає партнера протилежної статі, вони прагнуть доповнити себе до цілого за допомогою іншої людини. Але роблять вони це звичайно не усвідомлено, а на автоматі і під сильним впливом стереотипів.

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

Я довго роздумувала над фактом чоловічих зрад і прийшла до висновку, що чоловіки і жінки часто ходять "наліво" за...
Чоловіки часом здаються нам прибульцями з іншої планети. Не дарма ж кажуть, чоловіки з Марса, а жінки з Венери....
На дворі вже двадцять перше століття, але чомусь досі у людей панує двояке ставлення до складання шлюбного контракту у...
Всі ми закохуємося і втрачаємо голову - хтось один раз в житті, а хтось кілька разів. І найголовніше - не втрачати голову...
Scroll To Top