Рекомендуємо прочитати

Шкідливі кімнатні рослини

article2239.jpg

Багато красивих і доглянутих кімнатних рослин завжди вважалося плюсом для домогосподарок: коли ми входимо в такий будинок, то відразу ж мимоволі захоплюємося, і не можемо приховати цього захоплення — така краса мало кого залишає байдужим.

Сучасні городяни не розпещені свіжою зеленню і квітучими рослинами, якщо не вважати квітів на клумбах: запилених, весь час борються з загазованим повітрям, і втратили в цій боротьбі залишки свого аромату — цим квітам можна тільки поспівчувати.

Рослини, якщо вони доглянуті і красиві, радують око і нюх — воно у нас розвинене сильніше, ніж інші почуття, і дуже сильно впливає на наш стан і світовідчуття. У місті через відкрите вікно в приміщення далеко не завжди потрапляє свіже повітря, а кімнатні рослини очищають його, і вбирають токсичні домішки — наприклад, всім відомі хлорофітуми, які розростаються саме там, де в повітрі таких домішок багато.

Однак ботаніки кажуть, що влаштовувати в житлових та робочих приміщеннях «ботанічні сади» не можна: коли рослин багато, вони починають приносити більше шкоди, ніж користі, виділяючи небезпечні для здоров'я леткі сполуки.

Звичайно, з цим впоратися не так складно, якщо приміщення часто провітрюються, але кімнатні рослини бувають різні: небезпечні не тільки для здоров'я, але і для життя, якщо поводитися з ними неправильно.

Мало хто знає, що звичайний фікус — одне з найпоширеніших кімнатних рослин, може заподіяти нам шкоду: при схильності до алергії краще взагалі не тримати його в будинку. Сік фікуса отруйний — шкіра від нього запалюється, а в дихальних шляхах виникає подразнення — може трапитися навіть напад астми.

Шкідливих кімнатних рослин так багато, що навіть згадати тут їх усі не вийде: ми розповімо коротко про найбільш отруйних, і про тих, що зустрічаються часто.

Аденіома огрядна відноситься до сімейства кутрових, і цвіте дуже красиво — червоними воронковидними квітками зі світлою серцевиною, але не пахне. Це одна з найбільш отруйних декоративних рослин — будь-яка його частина, якщо її візьме в рот тварина або маленька дитина, може викликати сильне отруєння.

До цього ж сімейства відноситься олеандр, популярний за красивих квіток і листя. Квітки у нього запашні і приємно пахнуть, але можуть викликати головний біль, якщо рослина цвіте занадто буйно. Розростися олеандр може сильно, якщо дозволяють умови, а у висоту виростає до 5 м; застосовується в медицині, як і багато отруйних рослини. Насіння і сік отруйні особливо, тому доглядати за ним треба в рукавичках, а дітей і тварин близько не підпускати.

Ще одна відома кімнатна рослина сімейства кутрових — пахіподіум ламера, чимось схожа на маленьку пальму: її так і називають — мадагаскарська пальма, але назва це неправильне. Листя ламер отруйні, і можуть бути небезпечні для дітей і тварин.

Багато токсичних рослин в сімействі ароїдних. До них відноситься диффенбахія — рослина з великими і красивими строкатим листям, улюблене квітникарями вже близько 150 років. Сік багатьох диффенбахій отруйний для шкіри — контакт з ним загрожує дерматитом; при попаданні в очі вражає рогівку і викликає кон'юнктивіт, а при попаданні в рот — біль у слизовій і набряки. Хоча і діти, і тварини зазвичай довго не жують цю рослину, все може закінчитися трагедією, так що доступ до диффенбахія необхідно обмежити. З тварин особливо уразливі кішки — їх цей сік може вбити, потрапивши в рот навіть у малій кількості. Монстера — також рослина сімейства ароїдних. У природі це ліана з великими листками, а у нас вона росте в горщиках; популярна саме через листя, блискучих і дуже красиво порізаних — через них її ще називають філодендроном дірявим. У цих великих — до 0,5 м — листі містяться токсини, що викликають печіння в слизових оболонках, запалення, сильне виділення слини, блювоту і розлади травлення.

Спатіфіллум теж любимий домогосподарками: він дуже оригінально цвіте, виганяючи на квітконіжці суцвіття, що нагадує качан, від заснування якого йде покривало — оцвітина, схожий на лист, але більш світлий, від зеленого до білого кольору. Ця рослина навіть рекомендується тримати в приміщеннях із забрудненим повітрям — воно швидко поглинає токсини, але і саме є токсичним: якщо сік потрапить на шкіру, то може з'явитися нарив, який довго не буде гоїтися. У природі є його різновиди, також токсичні, хоча їх і використовують у народній медицині.

Отруйні і рослини сімейства амарилісових, особливо цибулини і сік листя. У рослини амариліс беладона (красуня) шестипелюсткові квіти досягають в діаметрі 10 см, а відтінки бувають різні: рожеві, червоні й фіолетові, хоча білі квіти зустрічаються частіше. Через красу ця рослина популярно не тільки у домогосподарок — його люблять вирощувати і в офісах, і в дитячих установах, хоча робити цього не слід.

Гемантус — теж квітка сімейства амарилісових; відомо більше 50 видів гемантусів, і багато з них отруйні в тій чи іншій мірі. Листя у них широкі й щільні, красиво вигнуті, а дрібні квітки — частіше червоні або червонуваті, зібрані в суцвіття. Гемантус з білими квітками токсичніша інших, і часто викликає алергічні реакції навіть при звичайному догляді за ними, якщо не дотримуватися запобіжних заходів.

Відомі своєю ядовитостью практично всі молочайні — з них серед домашніх квітів часто можна зустріти пуансеттию, настільки оригінальну, що її називають «Віфлеємська зірка»: квітки пуансеттії здаються подвійними — за рахунок обрамляють кожна квітка яскравих червоних прицвітників. Варто тільки злегка пошкодити лист або стебло рослини, і молочний сік, що потрапив на шкіру, викличе подразнення; якщо ж трапиться так, що він потрапить в око, людина або тварина можуть тимчасово осліпнути.

До рододендронів ботаніки відносять азалії: ці рослини цвітуть пишно, а квітки їх витончені, і відрізняються яскравими фарбами — махрові або прості, вони бувають червоними, рожевими, білими, бузковими і т.д., і дуже гарно виглядають у вітальнях і офісах. Часто азалії дарують, а любителі розводять їх у великих кількостях; цвітуть азалії близько 2-2,5 місяців, і їх насичений аромат викликає запаморочення, а в погано провітрюваному приміщенні може викликати втрату свідомості — це рослина містить наркотичні речовини.

Плющ — найвідоміша домашня ліана, і його із задоволенням використовують для оформлення інтер'єрів. Ця рослина теж можна назвати корисним — воно очищає повітря приміщень від шкідливих хімікатів, його не люблять бактерії і грибки, але його листя і стебла отруйні — якщо їх трапиться спробувати, наприклад, домашньому гризуна, то тварина загине. Іноді плющ цвіте, хоча і рідко — раз на кілька років, але квітки пахнуть неприємно, а плоди ще більш отруйні, ніж інші частини рослини; тому краще видаляти бутони, поки вони не встигли розкритися.

Про сімействі пасльонових теж відомо багатьом — навіть плоди звичайної картоплі можуть бути смертельно отруйними, і в бульбах теж накопичується соланін, викликає важкі отруєння. В якості кімнатної квітки часто вирощується паслін ложноперечний — в Австралії ця рослина вважається злісним бур'яном, але наші квітникарі його полюбили за яскраві плоди, що надають йому привабливий вигляд. Саме тому пасльоном ложноперечним часто труяться діти, приваблені красивими червоно-помаранчевими ягідками, що викликають болі в шлунку, нудоту і блювоту; сік листя пасльону теж отруйний — він викликає подразнення шкіри.

Небезпечні й інші представники цього сімейства: брунфельсия, броваллія, перець стручковий і т.д.

Цикламен — рослина сімейства мірсінових, багато називають квіткою кохання, і різновидів у нього багато — деякі досить токсичні. Квіти цикламена нагадують витончених метеликів, що пурхають над листям, і його вважають незвичайною, елітною і примхливою квіткою, однак сік його бульб може викликати шкірні запалення і подразнення.

Про алое нікому не прийде в голову говорити погано — всі знають про його виражених лікувальні властивості, але для тварин ця рослина смертельно небезпечно. Гризуни від нього гинуть, а в інших розвивається сильна діарея; у людей же сік алое — при передозуванні — може викликати важке отруєння, а у вагітних жінок — викидень.

Алое належить до сімейства асфоделових, і інші його представники, вирощувані в кімнатах, теж містять токсини: еремурус, гастерія, хавортія і т.д.

© На каблучках

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

Цикламен отримав свою назву через ідеально округлої форми бульби — грецьке слово kyklas в перекладі означає...
Шкідники - це комахи, які заподіюють шкоду рослинам. Квітковим рослинам відкритого грунту шкодять щитівки, молі,...
Ніколи не заливайте рослини. Коріння рослин потребують не лише у воді, але і в повітрі - тому якщо грунт постійно...
Є кімнатні рослини, які вимагають мінімального догляду. Якщо Ви початківець квітникар, то спочатку Вам краще звернути...
Scroll To Top