Рекомендуємо прочитати

Вирощуємо банан вдома.

article2576.jpg

Якщо ви думаєте, що це просто неможливо - все можливо і навіть можливо отримати несолодкі плоди. Сьогодні не особливо велика проблема купити насіння банана, безліч компаній із задоволенням вишлють вам їх поштою. А порившись в інтернеті можна придбати і невеликі рослини.

По-перше, варто сказати, що банан - це не пальма, як багато хто думає. Це багаторічна трав'яниста рослина (гігантська трава) з сімейства бананових (Musaceae).

Те, що багато хто приймає за стебло або стовбур - це щільно прилягають один до одного підстави листя (псевдостебло). А справжне стебло приховано під землею - це, свого роду, кореневище кулястої форми (ризома).

Суцвіття виходить з середини псевдостебла, яке є Монокарпічним, тобто після закінчення плодоношення він відмирає. Сама ж ризома живе до 40 років і безперервно випускає прикореневі відростки, які заміщають один одного після плодоношення.

Розмножуються насінням, прикореневими відростками і діленням різоми. До речі кажучи, ті банани, які ми всі купуємо на ринках, не мають насіння. Це плоди сортів з групи Кавендіш - вони безплідні і розмножуються тільки вегетативно.

А банани, що розмножуються насінням, мають не зовсім їстівні плоди. Тобто, всередині дуже багато насіння і незначна маса м'якоті, яка, до того ж, не блищить смаковими якостями. Подібні сорти більше розводять заради їх декоративності.

Всі ми знаємо, що банани - це дуже високі рослини. У природних умовах вони можуть досягати 9-12 м. Але є і низькорослі (карликові форми), які можна вирощувати в домашніх умовах, як кімнатні рослини.

Які види підходять для вирощування в домашніх умовах?

Всі види умовно можна розділити на 2 категорії.

«Декоративні», які вирощуютьсяі для озеленення та прикраси інтер'єру. Плоди більшості з них неїстівні:

-Банан оксамитовий (Musa velutina) - 1,3-1,5 м
-Банан лавандовий (Musa ornata Roxb.) - 1,5 м
-Банан яскраво-червоний (Musa coccinea Andrews) - 1 м
-Банан китайський карликовий (Musella lasiocarpa) - 1,5 м.

"Плодові", які вирощуються заради плодів з високими смаковими якостями:

-Банан загострений (Musa acuminata) - 2 м
-Банан Кавендіш карликовий (Musa Dwarf Cavendish) - 1,8-2,4 м
-Банан Кавендіш супер карликовий (Musa super Dwarf Cavendish) - 1-1,3 м;
-Київський карлик - 1,5-1,7 м;
-Київський суперкарлик - 1 м.

Останні 2 сорту в 1998 р вивів український селекціонер А. В. Патій. Він стверджує, що навіть в кімнатних умовах при гарному догляді ці сорти можуть давати до 150 плодів за смаком нічим не відрізняються від магазинних.
А тепер про те, як виростити банан в будинку

Субстрат і пересадка

Найкраща за своїм складом грунт знаходиться під наступними листяними деревами: липа, береза, ліщина, акація та інші, крім тополі, каштана і дуба. Вам потрібно викопати верхній шар грунту в 5-10 см.

Далі в цю землю (на відро) потрібно додати 500 г деревної золи, 2 кг річкового піску і 1 кг перегною або біогумусу. Після перемішування обов'язково залити окропом або прожарити для дезінфекції.

Дуже важлива наявність дренажного шару - залежно від величини горщика він може бути від 3 до 10 см. Поверх дренажу необхідно покласти шар мокрого піску, а потім саму грунт.

Ще слід врахувати невелику особливість - небажано ставити горщик безпосередньо на піддон. Спочатку в піддон покладіть 4 плоских каменя або решітку, і на них вже встановіть горщик. Таким чином, до дренажних отворів, і відповідно до коріння, буде надходити повітря.

Повітря не менш важливе для коріння, ніж вода. Тому доступ повітря потрібно забезпечити і зверху - для цього через 2-3 дні після поливу рихлите верхній шар грунту в 1 см.

З кожною перевалкою рослину необхідно заглиблювати в грунт глибше попереднього разу. Тому горщики варто вибирати глибокі.

Полив і вологість

Банан «п'є» дуже багато води, тому що листя у нього великі і випаровують значна кількість вологи. Його слід поливати рідко, але рясно. Полив потрібно, тільки коли верхні 1-2 см грунту повністю висохнуть (якщо стиснути землю пальцями, вона розсипається). Поливають завжди теплою водою (25-30 °), рясно - так щоб вода просочилася крізь дренажні отвори.

Якщо в зимовий час в приміщенні температура буде близько 18 °, то поливати треба ще рідше, ніж зазвичай, щоб уникнути загнивання коренів.

Ще необхідно забезпечити високу вологість, бажано до 70%. Влітку обприскувати кожен день, взимку - не рідше 1 разу на тиждень. Листя частіше протирати від пилу.

Температура

Оптимальна температура +25-30 °. При +15 ° ріст припиняється. А для розвитку і дозрівання плодів таке зниження температури неприпустимо.
Якщо влітку рослина знаходиться в саду чи на балконі, то з настанням холодних ночей його слід занести в будинок.

Освітлення

Освітлення потрібне яскраве, бажано тримати ближче до вікна. Найкраще підійдуть південні, східні і південно-східні вікна, в крайньому випадку, західні. На північній стороні неможливо буде домогтися гарного росту і плодоношення без застосування підсвічування.

Якщо влітку банан буде перебувати на свіжому повітрі, то його треба прикривати марлею (тюлем) від прямих сонячних променів, або встановити горщик в тіні дерев.

Підживлення

Для того щоб банан плодоносив, його обов'язково потрібно удобрювати. Підживлення можна вливати тільки у вологий грунт, щоб не обпалити коріння. У теплу пору року підгодовуйте 1 раз на тиждень, а з настанням холодів - скорочуйте частоту до 1 разу на місяць взимку.

Гарні розчини наступних добрив (вносити можна по черзі):

• перегній (крім курячого і свинячого) або біогумус;
• також з перегноєм використовують рибну юшку (але тільки для дорослих рослин, вище 1 м), це добриво посилює плодоношення;
• настій будь якої зеленої трави (бур'яни, лобода, люпин).

Шкідники і хвороби

У природних умовах часто вражаються кореневими нематодами (круглими хробаками), чорним довгоносиком, різними видами грибків.

У домашніх умовах шкідники практично не турбують, хіба що павутинний кліщ може з'явитися при дуже низькій вологості.

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

Багато красивих і доглянутих кімнатних рослин завжди вважалося плюсом для домогосподарок: коли ми входимо в такий...
Строманта є представником сімейства марантових. Її дуже часто плутають з ктенанте або Калатея, а деякі ботаніки навіть...
Є кімнатні рослини, які вимагають мінімального догляду. Якщо Ви початківець квітникар, то спочатку Вам краще звернути...
Шкідники - це комахи, які заподіюють шкоду рослинам. Квітковим рослинам відкритого грунту шкодять щитівки, молі,...
Scroll To Top