Рекомендуємо прочитати

Знайти час для себе

article3550.jpg

Чому мама, яка залишається з дитиною в декреті, або ж має кілька декретів підряд, інколи відчуває, що “випадає” з життя? Як тому зарадити? Про реалізацію жінки та наслідки від відчуття незреалізованості розповідає Оксана Марциняк-Дорош, клінічний психолог, когнітивно-поведінковий психотерапевт.

Моя бабуся завжди казала, що жінка тримає три стовпи в хаті, і ще – підтримує чоловіка, який тримає четвертий стовп. Звичайно, то все стереотипи і знаємо, що вони є абсурдні, але до певної міри вони впливають на людей. На осіб, які мають низьку самооцінку, є втомлені, невиспані, виснажені, стереотипи впливають з особливою силою. Запросити механіка чи електрика до хати, який виконає “чоловічу роботу” є нормою. Але як дивляться на жінку, яка запрошує додому прибиральницю: “Це ж пані велика, що вона сама то не перемиє?”

Колись було так, що наші бабусі, мами пов’язували своє життя виключно з роллю матері. Коли діти виходили з родинного гнізда, життя “закінчувалося”, бо жінка відчувала, що була важливою, доки була матір’ю. Так насправді не було розвитку своїх амбіцій в особистому дозвіллі, а лише хатні справи, і може робота. Сьогодні жінка має змогу реалізовуватись у різних суспільних та соціальних ролях: дружини, подруги, сумлінного працівника. Ці ролі трактуються суспільством на доволі високому рівні, і стоять поруч із роллю матері.

Фізично встигати у дві зміни – повноцінну робочу і домашню, будь якій жінці є важко. А ще – хочеться гарно виглядати. Завдяки технічним засобам, які допомагають жінці в побуті, у неї звільнилося більше часу, який жінка-мама може присвяти собі. Однак часто вважають і сьогодні, що мама, яка цікавиться ще чимось, окрім дитини, є поганою. Бо вона тій дитині чогось не додасть.

Постава і підтримка чоловіка – це ґрунт для щасливої реалізації жінки. Якщо між чоловіком та дружиною є довіра і порозуміння, то вони не піддадуться на зовнішні негативні впливи. Вони відчуватимуть, що є добре так, як вони домовились між собою. Тоді й оточення матерів, бабусь, тестів, друзів бачитиме, що туди немає сенсу втручатись.

Жінка так побудована, аби піклуватися про сім’ю, а чоловік – аби берегти сім’ю від зовнішніх негараздів. Якщо чоловік не даватиме відчуття безпеки жінці, вона не зможе передати відчуття затишку і безпеки дитині. Тому в інтересах чоловіка аби жінка почувалася комфортно, аби дати зрозуміти їй, що вона також на щось впливає, навіть “сидячи” в чотирьох стінах, і що її думка береться до уваги. Чоловік, звісно, може прийти додому, стукнути кулаком по столі і сказати, що я – головний і все тут. Але наслідки такої постави йому не сподобаються.

Часто відбувається так, що до заміжжя жінка пов'язувала своє життя з роллю працівниці. Для жінки, для якої професійні досягнення є важливі, перебування з дитиною ніби перетворюється на втрату часу. Коли ми на роботі, то відчуваємо, що реалізуємо себе, це наочно видно по професійних досягненнях. Натомість вдома відбувається щоденне виконання роботи, результати якої мало помітні. Тому жінка може втрачати надію на зміни до кращого, лише сила волі тримає тебе, аби день в день робити те саме, адже кожна мама мріє про те, що її дитина виросте доброю та самостійною.

Самореалізація є насправді дуже творчим процесом, вона не мусить стосуватися якоїсь професії чи обмежуватися робочими годинами. Навчитися щось робити своїми руками разом із дітьми через придумування нових вправ чи заходів, які би гармонійно впливали на розвиток дитини, – насправді цей час може бути більш насичений, аніж на роботі.

Важливо вчитися слухати себе. Просто є великий відсоток жінок, які з дитинства чули: ось брат вчиться краще, а в сусідів завжди все на своєму місці. Коли особа має низьку самооцінку, вона боляче реагує на кожне зауваження про те, що є не так. Важливо у своєму житті зустріти бодай одну особу, яка би казала, що ти зможеш.

Дуже часто, чоловіки, коли одружуються, продовжують сприймати свою дружину як свою маму. Усміхнена дружина має чекати зі смачною вечерею, незважаючи на те, що втомлена побутом. Якби чоловіки справді хотіли таких жінок, то виховували би таких доньок. Але ж донечок вони виховують як принцес, в усьому їм догоджаючи. Вчать що вони варті поклоніння та красивого життя. Але від жінки очікують протилежного: терпіння, підтримки та затишку.

Будь-яке відчуття нереалізованості має здатність вилитись у різні психічні розлади. Накладаються тут два аспекти. Перше, це надмірна вимогливість жінки до себе, яка з дитинства навчена, що все має бути зроблено ідеально, і зі всім вона собі має дати раду. Так вона підходить і до материнства. Коло дитини має бути завжди щось нове наварене, нагладжене, випране. І другий аспект – це підтримка чоловіка. Тобто її відсутність, це коли жінка чує: не вигадуй нічого, для того маєш декрет, аби займатися дитиною, нащо тобі іще щось робити, нащо кудись ходити, нащо тобі подруги маєш мене і дитину... Обмеження спілкування та високі вимоги до себе можуть призвести до депресивних та тривожних розладів (нападів паніки, нав’язливих думок і поведінки).

Звісно багато залежить від світогляду, та від того, як особа зазвичай дає собі раду зі стресами. Але, як правило, стан може перерости в апатію, депресію, у такі моменти може “вимикатися” материнський інстинкт. Можуть розвиватися тривожні розлади, напади паніки, а фізіологія реагуватиме, як уміє: думки про те, що все має бути під контролем, призводять до психічного напруження, починає боліти голова, скаче тиск, може з’являтися тремтіння, запаморочення, задишка.

Помічною є терапія, коли жінка вчиться по трохи попускати вимоги до себе. Вчиться звільнятися від стереотипних думок – якщо я це відчуваю що мені може стати погано, то це насправді може статись. Важливо звернутись до психотерапевта і зняти симптоматику, потім попрацювати із рисами особистості, щоб симптоми не повернулись. А далі варто пошукати яке заняття заспокоює чи надає наснаги. Жінка завжди знайде у чому зреалізуватися, знайде свою дорогу. І тоді вже не так важливо, що саме вона обере. Улюблена справа приноситиме їй задоволення, навіть якщо жінка за це не отримуватиме грошей.

У сім’ї реалізуватись складніше, більше відповідальності і більше наслідків, які відразу можна відчути. Жінці здається, що вона не буде достатньо доброю мамою. І здається, що краще зайнятися роботою, бо так обставини склалися, бо треба заробити... Відповідно, тоді легко подумати, що з дітьми краще справиться бабуся, бо вона вже виховала. Але бабуся формує світогляд дитини на базі своїх страхів, тому дитина наслідуючи їх, боїться боротись за своє майбутнє.

Не треба думати, що дитина постійно вимагає уваги. Насправді не займає багато часу, коли дитина приходить зі школи чи садочку, взяти на руки, обійняти, запитати, як минув день. Але не так, що я мию посуд і слухаю, що ти кажеш, а відкласти роботу, притулитися, глянути в очі дитині, поспілкуватися. Варто пам’ятати про одне, лише мама і тато, навчать дитину мислити раціонально, приймати адекватні рішення і давати собі раду в житті. Нашим завданням не є берегти дитину від усіх небезпек цього життя, а навчити в цьому світі жити. Вірити у свою дитину, повторювати, що все буде добре, користуючись тим, що ви – найсильніший авторитет для своєї дитини.

Щоби стати авторитетом для дитини не тільки до 13 років, а на все життя – мало варити смачний борщ. Я завжди кажу, що варто мати не одне, а кілька хобі. Бо в цьому – основа внутрішньої сили особи. Це може бути спорт, фотографія, вишивання, танці, що завгодно. І важливо, щоб обоє батьків реалізувалися. Хобі допомагає людині перемикатися, не випалюватися чи то професійно чи в сім’ї. Це впливатиме й на думки і на поведінку, і навіть на зовнішній вигляд. Таких батьків дитина захоче наслідувати.

Життя – це дар, у якому варто реалізовувати свої таланти для інших людей. Реалізувати таланти – не означає, що ми вибираємо щось одне на все життя. Це може змінюватися що півроку, що три роки. Тому якщо ви маєте вибирати між тим, чи мити посуд чи щось зробити для себе, я би радила робити для себе, тоді все решта зробите набагато швидше.

Оксана Марциняк-Дорош

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

З одного боку емоційне потрясіння корисне для організму і вміння оперативно приймати складні рішення може піти на...
Стрип-пластика, або стрип-денс, є одним з найбільш модних напрямів в танцювальному напрямку для жінок. Більшість людей...
Захоплення і хобі є дуже важливою частиною життя будь-якої людини. Не дарма ж одне з питань, яке задають, коли хочуть...
Scroll To Top