Рекомендуємо прочитати

Вегетосудинна дистонія

article3466.jpg

Вегетосудинна дистонія — найпопулярніший діагноз для діагностики функціональних розладів нервової системи. Насправді такого діагнозу в Міжнародній класифікації хвороб 10 перегляду немає (тобто міжнародне співтовариство лікарів відмовилося від цього формулювання). Чому ж він такий популярний у нас? Вегето-судинна дистонія — зручний спосіб не шукати причину стану пацієнта у випадках, коли анатомічного ураження мозку або інших органів і систем не виявлено. Вегетосудинна дистонія — це спосіб функціональні порушення нервової системи перемістити в віртуальний світ «судинних» захворювань.

Вегетосудинна дистонія об’єднує безліч реальних станів, які описуються за допомогою діагнозів різних видів головного болю, запаморочень (вестибулярних розладів — доброякісного позиційного запаморочення і т.д.), соматоформних дисфункцій (кардіалгії, деяких видів порушень серцевого ритму, гіпервентіляціонного синдрому — нейрогенної задишки, рефлюксной і гіперсекреторних станів шлунка, 12-палої кишки, синдрому подразненого кишечника, нейрогенного сечового міхура), панічних розладів, депресивних і тривожних розладів, порушень сну, гіпертонічних кризів, ендокринних захворювань і т.д. Вегетосудинна дистонія не відображає сутності цих захворювань, потрібно ставити діагноз конкретного захворювання. Це має не науковий сенс, а практичний — конкретний діагноз вимагає конкретного лікування.

Вегетосудинна дистонія — популярний термін, але не діагноз!

Вегетосудинна дистонія — це популярний термін, це не конкретний діагноз. Але це зручний термін. Популяризатор ВСД — відомий вчений і чудовий лікар Олександр Мойсейович Вейн згодом запропонував відмовитися від терміна ВСД і запропонував термін вегетативна дисфункція, що абсолютно адекватно описувало причину всіх перерахованих вище захворювань, але термін вегето-судинна дистонія вже жив своїм життям і дожив до наших днів. В принципі, головне — не як називати, але як лікувати, і ось тут ВСД виявляється непереборним гальмом на шляху розвитку уявлень і природі та лікуванні функціональних захворювань нервової системи.

У свідомості людей міцно вкоренилася думка: ВСД викликається судинними порушеннями і крапельниці з «судинними» і ноотропні ліками – найдієвіший спосіб впливу. Ті, хто коли-небудь лікувався за кордоном, знають, що крапельно вводяться ліки у випадках необхідності надання «швидкої допомоги», реанімаційних станах або у випадках, коли іншого способу введення препаратів немає. При лікуванні хронічних захворювань — а що розглядаються дисфункції нервової системи відносяться саме до таких, немає сенсу на короткий час за допомогою внутрішньовенного введення ліків впливати на мозок, тому, що існує ефект «маятника» — наскільки ми змінили роботу нервової системи — настільки вона потім зрушиться в протилежну сторону після закінчення дії ліків. Продовження дії ліків дозволяє в постійному режимі контролювати хвороботворні механізми в нервовій системі. Що дозволяє прогнозувати поступову розбудову порушених функцій. Не випадково для лікування хронічних захворювань фармакологічні компанії створюють пролонговані форми ліків, це вимагає великих фінансових витрат, зате забезпечує потребу в правильному розподілі лікарських впливів у часі.

Вегето-судинна дистонія як діагноз не допомагає лікарю визначитися з механізмом розвитку порушень, і не дає можливості лікувати конкретний вид розладів.

Лікування функціональних порушень нервової системи

Як же насправді лікуються функціональні порушення нервової системи?

Наприклад, головний біль лікується препаратами, що впливають на збудливість больових систем організму, а вони відносяться до класів ліків, які традиційно називають антидепресантами або проти судомними, багато порушення серцевого ритму — такими ж ліками, а це серйозні препарати, які в практиці невропатологів та кардіологів зазвичай не використовуються , тому до них ставляться з побоюванням. У той же час, ті ж антидепресанти (не всі) застосовуються для лікування головного болю, запаморочення, гіперкінетичним розладів, порушень м’язового тонусу, не вролгії, міофасциальних синдромів, і стигматизація цих ліків обмежує можливості ефективної терапії цих захворювань.

А судини при різних функціональних захворюваннях беруть участь як підпорядкована система в реалізації хвороботворних команд нервової, гормональної та імунної керуючих систем. І вони є такою ж мішенню причинного фактора захворювання — впливу збуджувальних команд нервової, гормональної або імунної природи, як серце, м’язи або шлунок. І ніякі «судинні» або ноотропні препарати не змінюють роботу керуючих систем організму, мозок завжди буде ефективніше впливати на судинний тонус артерій.

Вегетососудистая дистония — це минуле, коли у нас не було сучасних методів обстеження, що дозволяють адекватно оцінити причину і механізм порушення функцій нервової системи.

Секрети світу

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

Слово «лишай» відлякує багатьох людей. Лишай асоціюється із захворюванням, яке поширюється серед людей і передається...
Останнім часом значно підвищився число людей захворюють інсультами та інфарктами, їх вік значно помолодшав. Одна з...
Хворіти наші жіночі ноги можуть з різних причин. Залежно від того, чим викликана біль в ногах, слід шукати шляхи...
Здоров'я дітей? це найголовніше в житті батьків. До питання розвитку і здоров'я малюка потрібно підходити з усією...
Scroll To Top