Рекомендуємо прочитати

Чи варто карати дитину?

article2917.jpg

Покарати або домовитися?
У психологів побутує думка, що покарання є необхідним виховним процесом, що без нього неможливо з дитини сформувати зрілу особистість. Так що ж необхідно робити батькам - карати чи все ж спробувати домовитися?

Чи варто карати дитину?
Малюк, який від батьків за дрібні провини постійно чує погрози, переносить різні покарання і навіть побої, навряд чи має щасливе дитинство. У такої дитини крім заниженої самооцінки і недовіри до навколишнього світу розвинуться різні комплекси, від яких він буде страждати. Він буде вважати себе зайвим і нелюбом. Таке ставлення до дитини вихованням не назвеш, швидше банальною жорстокістю.
Однак не кращим буде і повна вседозволеність. Якщо малюк буде знати, що за будь-які витівки його ніколи не покарають, він не зможе розрізнити межу між добром і злом, як і між власним задоволенням і чужим болем. Варто відзначити, хоч це здасться і дивним, така дитина також вважає себе нелюбимим і непотрібним.

Іноді тільки завдяки покаранню малюк починає розуміти рамки дозволеного. У таких випадках батькам потрібно розвинути в ньому почуття відповідальності, і при цьому зберегти свій авторитет. Однак як зрозуміти, в які моменти застосовувати покарання, і як правильно це зробити, та так, щоб дитина не відчувала себе нелюбом?

Причини неслухняності.
Щоб навчитися розуміти, що ж можна, а що не можна, маляті доводиться випробовувати на міцність батьківське терпіння і авторитет, оскільки перші правила встановлюються як раз ними. Іноді це пояснюється просто цікавістю дитини: «Що трапиться, якщо я це зроблю?» Або непослідовністю у діях батьків (коли вони забороняють те, що напередодні дозволялося). Таким дітям складно визначитися з межами, вони з точністю не знають, що не можна, а що ж можна.

Бувають і інші варіанти, коли поведінка малюка явно спрямоване на те, щоб вивести з себе батьків. Частково це так, але мотивація у дитини інша, ніж уявляють собі батьки. Найчастіше така поведінка є невмілою спробою привернути до себе увагу. Така поведінка може бути у малюка, що зазнає дефіцит батьківської любові.

Ще однією причиною дитячого непослуху є нервове перенапруження. До такого стану можу привести не тільки комп'ютерні ігри або телевізор, але навіть штучні іграшки. Граючи з пластмасовими іграшками, дитина не розвиває почуття дотику повною мірою. Він не розуміє, що своїми діями може заподіяти біль.

Правильний підхід до кожного віку.
Не завжди бесіди і вмовляння можуть привести до потрібного результату. Іноді тільки після покарання малюк усвідомлює правила і норми поведінки. Однак варто запам'ятати, що покарання є наслідком порушення правил, про які раніше дитині розповідалося. Тобто не варто карати дитину, якщо ви йому до цього не говорили, що так робити неправильно.

Головне, щоб реакція у батьків на вчинок малюка була адекватною з урахуванням її віку. Наприклад, дворічного малюка марно карати, за те, що він може щипати або битися. Звичайно, це не означає залишити на самоплив, спробуйте невимушено чимось його відвернути.

Караємо - з любов'ю в серці
Мета покарання полягає в наданні допомоги малюкові в ситуації що вже сталася, розібратися в самому собі, щоб надалі такі помилки вже не повторювалися. Щоб покарання призвело до такого ефекту, потрібно, незалежно від віку дитини, дотримуватися деяких порад.
Караючи чадо, потрібно бути в спокійному стані, а не коли ви вийшли з себе. Незважаючи на те, що цієї поради складно дотримуватися на практиці, спочатку варто розібратися з власним станом. Караючи фізично, не захоплюйся.

Малюк повинен зрозуміти причину свого покарання. І ця причина повинна бути вагома, а не, наприклад, за вираз його почуттів. Також головне, щоб дитина знала, на який відрізок часу поширюється покарання, і витримувати його. Однак батькам це теж варто пам'ятати, щоб не похитнути в очах дитини свій авторитет. Примирення. Варто придумати символічні дії, яким буде підтверджуватися термін закінчення покарання.

Заборонені прийоми.
У заходах покарання є і свої табу. Запам'ятайте, що б не зробив малюк, ні в якому разі не принижуйте його і не залякуйте. А також не варто вибирати мірою покарання позбавлення їжі або спілкування з ним, що саме по собі є найстрашнішим для малюка.

Покарання наодинці
Карати малюка краще без свідків, щоб не травмувати самооцінку дитини. До того ж якщо в цей момент буде присутній спостерігач за цим процесом малюк, він теж може психо-емоційно постраждати. Батьки, пам'ятайте, при будь-якому покаранні малюк повинен знати, що воно справедливе, що він все ж так само вами любимий!

Граємо за правилами
Звичайно, домовитися заздалегідь - завжди найкращий вихід, ніж дозволяти конфліктну ситуацію, що вже сталася. Щоб в сім'ї завжди панували мир і гармонія, встановіть визначені для себе правила поведінки. Заборон не повинно бути багато. До того ж вони повинні бути дійсно важливими (наприклад, гігієна, правила поведінки тощо). У малюка повинна бути свобода вибору, з якою іграшкою йти в садок або який костюм одягнути. Батькам необхідно витримувати єдині стандарти, тобто пред'являти до дитини однакові вимоги. При цьому необхідно бути готовим утримувати рамки дозволеного і в разі їх порушення - застосувати покарання. У сім'ї єдині правила для всіх. Якщо вимагаєте від дитини виконання якихось правил, самі їх не порушуйте. І все ж, не забувайте, що час від часу правила варто переглядати і змінювати, оскільки вони не повинні керувати вами, а потрібні для полегшення вашого життя.

Поради лікаря: Покарання дітей - Школа доктора Комаровського

Scroll To Top