Рекомендуємо прочитати

Шкода кави: кофеїнова залежність

article3595.jpg

Шкода кави полягає головним чином у тому, що при надмірному вживанні кофеїн викликає  залежність. Це спонукає пити ще більше кави, що позначається на психіці і серцево-судинної системи.

Як діє кофеїн на організм?
Шкода кави, яку вживають у непомірних кількостях, обумовлена механізмами впливу кофеїну на організм. Кофеїн збільшує чутливість дофамінових рецепторів, що суб'єктивно відчувається як відчуття благополуччя і задоволеності (нейромедіатор дофамін називають «гормоном радості»). Крім того, кофеїн є антагоністом так званих аденозинових рецепторів. Аденозин - речовина, яка зв'язується з ними, бере участь у процесах регуляції сну. Тому кава здатна бадьорити і «відганяти» сонливість.
 
Крім впливу на центральну нервову систему, кофеїн стимулює роботу серця, викликає підвищення артеріального тиску (саме тому кава у великих кількостях дуже шкідливо для гіпертоніків), стимулює секрецію шлункового соку і сечовипускання (діурез).
 
Втім, не варто забувати вислів великого лікаря Парацельса про те, що все є ліки і все є отрута, і різниця криється виключно в дозі! Кофеїн в невеликих дозах покращує моторику і розумові процеси, тому в помірних кількостях вживання цього ароматного напою приносить не шкоду, а користь.


 

Що таке кофеїнова залежність?
Як вже говорилося, для здорової людини кава в невеликих кількостях (не більше 2-х чашок на день) не тільки не шкідлива, а й корисна. Наприклад, чашка кави після ситного обіду підбадьорить і поліпшить травлення їжі. Однак при надмірному вживанні кави здатне завдати серйозної шкоди.
 
У дозі понад 500мг (що відповідає 4 - 5 чашкам кави, випитим протягом дня), кофеїн викликає інтоксикацію. Головні її симптоми - дратівливість, неспокій, почервоніння обличчя, тахікардія і аритмії, розлад шлунку, підвищений діурез. У важких випадках кофеїнової інтоксикації до цих симптомів додаються тремор кінцівок, прискорення і сплутаність свідомості й мови, світлобоязнь.
 
Якщо кофеїнова інтоксикація повторюється тричі на день, організм пристосовується до нового «режиму роботи». Кофеїн перестає викликати відчуття бадьорості, але без чергової чашки кави людина виявляється нездатною виконати навіть елементарні завдання, відчуває пригніченість і занепад сил. У деяких випадках до цих симптомів додається сильний біль в середині чола.
 
Як виявити кофеїнову залежність?
Про досить серйозній залежності говорять такі симптоми, як чергування періоду піднесеного настрою з депресією і стереотип (поведінка, при якій людина відчуває хворобливу необхідність здійснювати однотипні дії - постійно обтрушує одяг, розкладає в певному порядку олівці на столі і т.д.).


 

Чим ще шкідлива кава?
Справедливості заради варто відзначити, що в наші дні найбільшої шкоди організму приносить не стільки кави, скільки напої, до складу яких входить кофеїн - « енергетики », що містять великі дози цього стимулятора. Він також міститься в чаї (приблизно 50 мг в стандартній порції 200 мл), входить до складу шоколаду та коли. Ці продукти самі по собі рідко завдають шкоди, у порівнянні з непомірним вживанням кави та «енергетиків», але при надмірному вживанні також можуть сприяти виникненню кофеїнової залежності.
 
Хоча кофеїнова залежність не так швидко руйнує здоров'я і особистість, як наркотична або алкогольна, але шкода від непомірного вживання кави для психіки може бути дійчно досить сильною. При важких формах кофеїнової залежності можливий розвиток сильних депресій і психозів. Шкода від надмірного вживання кави також проявляється в тому, що регулярний прийом високих доз кофеїну може викликати розвиток аритмій і виразкової хвороби.
 
Як лікувати кофеїнову залежність?
Хоч шкода від непомірного вживання кави є досить серйозною, лікується кофеїнова залежність просто: явища абстиненції проходять менше ніж за тиждень. Втім, у перші дні відмови від напоїв, до складу яких входить кофеїн, потрібно бути готовим до сильного занепаду сил, сонливості та головного болю. При цьому ні в якому разі не можна вживати продукти і будь-які ліки, що містять кофеїн.

Після того, як явища абстиненції пройдуть, потрібно контролювати вживання кофеїну і намагатися не пити більше однієї чашки не дуже міцної кави на день (в такій дозі кава не завдасть шкоди).
 
Не варто забувати і про те, що кофеїнова залежність, втім, як і будь-яка інша, часто свідчить про наявність якихось психологічних проблем. Тому людям, страждаючим кофеїновою залежністю, незайвим буде відвідати психолога.

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

Така проблема, як неприємний запах в холодильнику, може принести немало проблем будь-якій господині. До того ж запах...
Іспанські експерти з університету Барселони дізналися, що кава з цукром це один з найбільш дієвих способів швидко...
Що таке нудизм, напевно, знають усі. Нудисти - це люди, які почувають себе комфортніше без одягу, ніж у самому дорогому...
Кава - це єдиний в природі продукт, в якому міститься більше 120 корисних для нашого здоров'я речовин, вітамінів,...
Scroll To Top