Рекомендуємо прочитати

Анемія - хвороба «втомленої крові»

article3468.jpg

Залізодефіцитна анемія, хвороба «втомленої крові», яка дуже поширена у жінок.

Слово «анемія» перекладається як «без крові«. Симптоми анемії — втома і запаморочення, висока частота пульсу, низький тиск, кількості заліза, речовини, необхідної для утворення гемоглобіну в еритроцитах. Гемоглобін переносить кисень. Якщо заліза не вистачає, рівень гемоглобіну падає і тканини й органи не отримують достатньо кисню, щоб дати людині сили.

У жінок це буває часто. Жінки втрачають залізо під час менструацій, особливо ті, у яких менструації рясні. Понад те, жінки схильні стежити за своєю вагою, що збільшує ризик зниження запасів заліза в організмі. Більшому ризику піддаються також вагітні жінки. Їм потрібно більше заліза, тому що вони діляться ним з зростаючою дитиною.

Фахівці підрахували, що залізодефіцитною анемією страждають 15 відсотків менструюючих жінок і 30 відсотків вагітних.

Залізодефіцитна анемія сама по собі не є хворобою, це симптом того, що в організмі не все гаразд. Важливо докопатися до причини. У більшості жінок така анемія розвивається в результаті занадто великої втрати крові під час менструацій і недостатнього вмісту заліза в раціоні для заповнення його втрати. Але, якщо у вас вже немає менструацій, ваш лікар повинен провести невелике дослідження.

Сильну втрату заліза може викликати цілий ряд захворювань, починаючи від кровоточивих виразок або гемороїдальних вузлів до більш серйозних випадків, таких, як рак шлунково-кишкового тракту, хоча він зустрічається рідше. Залізодефіцитна анемія не завжди проявляється вказаними вище насторожуючими симптомами.Людина можете навіть не підозрювати про її наявність, поки черговий аналіз крові не виявить її. Насправді може бути знижений рівень заліза без вираженої анемії.

Анемія може розвиватися дуже повільно.Якщо людина веде не дуже активний спосіб життя і якщо у неї здорові серце і легені, вона не відчує втрату гемоглобіну, доки вміст заліза не стане зовсім низьким. З іншого боку, звиклим вести спосіб життя, що вимагає великих фізичних зусиль, наприклад,регулярно займатися бігом або плаванням,можна помітити занепад сил набагато швидше.

Звичайний аналіз крові дозволяє визначити наявність анемії. У людей, що курять,важче визначити анемію, навіть якщо рівні вмісту гемоглобіну, який переносить кисень з потоком крові, опиняються в нормі. Моноокись вуглецю, що міститься в сигаретах, з’єднуючись з гемоглобіном, утворює речовину під назвою карбоксигемоглобін. Ця форма гемоглобіну не володіє здатністю переносити кисень. Щоб компенсувати погіршення постачання тканин киснем, у курців підвищується рівень гемоглобіну в крові у порівнянні з некурящими. Більш того, чим більше сигарет ви викурюєте, тим більше гемоглобіну покажуть результати аналізів, утруднюючи розпізнавання можливої анемії.

Дослідники вважають, що для виявлення анемії у курців нижні значення рівня гемоглобіну, прийнятого за норму, потрібно піднімати в залежності від кількості викурених за день сигарет. З цієї причини, якщо ви палите, обов’язково повідомте про це вашому лікареві.

Через особливості жіночого організму і в ряді випадків варварського ставлення до власного здоров’я більшість жінок не отримують з їжі хоч скільки-небудь наближається до норми кількості заліза. Якщо жінка, наприклад, дотримується дієти, що містить 1000 калорій в день, вона, ймовірно, отримує лише 6 мг заліза — мізерно мало в порівнянні з рекомендованими 15 міліграмами.Навіть якщо жінка споживає 2000 калорій на день, що звичайно набагато більше того, що дозволяє собі жінка,що піклується про свою фігуру,- вона отримує в середньому лише близько 12 міліграм заліза. Додайте до цього, що, якщо вживати бідні залізом продукти харчування, такі, як сир, йогурт, салат, фруктові соки, які складають значну частину денного раціону, ймовірність залізодефіцитної анемії ще більше зростає.

Фахівці говорять, що навіть невелике недокрів’я являє собою симптом назріваючої залізодефіцитної анемії, так як кров’яні клітини не відразу реагують на втрату організмом заліза. Коли це станеться, ваш лікар порадить вам пройти шестимісячний курс лікування препаратами заліза. Вам потрібно буде також періодично перевіряти рівень гемоглобіну в крові. Якщо посилений прийом препаратів заліза не призведе до підвищення гемоглобіну, ваш лікар перевірить, чи немає інших причин захворювання.

Звичайно, в цілому, їжа, багата залізом, може допомогти запобігти виникненню анемії. Але вживання продуктів, що містять багато заліза, не однозначно веде до отримання організмом достатньої його кількості. Потрібно враховувати ще й якість заліза. Одні сполуки заліза поглинаються краще, інші гірше. Крім того, по-різному засвоюються продукти та компоненти їжі в різних поєднаннях.

Перелік продуктів,що збалансовують кількість спожитого заліза.

Їжте пісне м’ясо. М’ясо — основне джерело заліза. Фактично гем-залізо, що засвоюється найкраще, знайдено тільки в продуктах тваринного походження. Порція філе вагою в 170г дасть вам, наприклад, 6 міліграм заліза. Їжте овочі і страви з круп разом з пісним м’ясом. Багато зернових та овочів є хорошими джерелами заліза, але не гем-заліза. Хоча організм засвоює лише невеликий відсоток цієї форми заліза, вживання таких продуктів одночасно з м’ясом може сприяти кращому його засвоєнню.

Їжте багаті залізом бобові. Сухі квасоля і горох — хороші джерела заліза, вмикайте їх до раціону. Якщо їсти їх з нежирним м’ясом, це також сприяє кращому засвоєнню заліза.

Враховуйте ефект кальцію. Велика кількість кальцію і фосфору, що містяться в молоці та сирі, може дещо перешкоджати поглинанню заліза. Якщо ви вживаєте і препарати заліза, і препарати кальцію, приймайте їх у різний час.

Поєднуйте їжу, багату залізом, з їжею з високим вмістом вітаміну С. Вітамін С покращує засвоєння заліза, що міститься в овочах, крупах, фруктах і горіхах. Якщо разом з багатою залізом їжею ви будете випивати склянку апельсинового соку, кількість засвоєного заліза може більш ніж подвоїтися.

Не пийте чай або каву відразу після їжі. Не вимивайте препарати заліза великою кількістю кави. Танін в цих напоях зв’язує залізо, не даючи йому поглинатися.

По можливості, готуйте їжу в чавунному посуді. В одному з дослідів соус для спагетті, приготований повільним кип’ятінням протягом 20 хвилин у чавунній посудині, містив у 9 разів більше заліза в порівнянні з вихідним продуктом. Залізо, що переходить в їжу з матеріалу посуду, не є легкозасвоюваним, але воно збагачує ваш раціон.

Їжте збагачені залізом продукти. Каші на сніданок з збагачених залізом круп та інші продукти з добавками заліза допоможуть вам набрати необхідну його кількість. Але не покладайтеся виключно на них, так як залізо з них не завжди засвоюється в достатній кількості.

Секрети світу

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

Ендометріоз це патологічний процес, при якому за межами порожнини матки відбувається розростання тканини, за своїми...
Діагноз анемія може почути будь-яка вагітна жінка. Не варто впадати в паніку і засмучуватися. Необхідно розібратися, що...
Все, що ви хотіли знати про протизаплідне кільці, але не наважувалися запитати. Що являє собою кільце? Це кільце...
Передменструальний синдром (ПМС) - складний патологічний комплекс симптомів, що виникає в перед менструальні дні і...
Scroll To Top