Рекомендуємо прочитати

Час загартовуватися

article2657.jpg

Все коли-небудь чули про моржів, про те, що деякі люди здатні босоніж ходити по снігу і голяка стояти на морозі, однак всі ці розмови так і залишаються на рівні ахів, зітхань і здивувань. «Так можуть якісь видатні люди, мені ніколи не стати загартованим, я краще посиджу, сховавшись теплим пледом, на дивані або погріюся біля каміна», - вигукуємо ми.

Тим часом, стати загартованою людиною, витративши, зрозуміло, на це певну кількість сил, може кожен. Звичайно, не моржем, що, до речі кажучи, деяким категорично протипоказано, а просто здоровою людиною, яка не перекутується, рідко хворіє і відмінно себе почуває.

Вважається, що саме літо - найкращий сезон для початку заняття гартують. Однак це не означає, що не можна приступити до настільки корисної справи як загартовування навесні, взимку або восени. Просто якщо почати загартовуватися в осінньо-зимовий період, температура повітря (води) слід знижувати значно більш поступово, ніж влітку.

Слово «загартовуватися» спочатку означало в російській мові «отримати більшу твердість, пружність, в'язкість, міцність шляхом гарту». З часом слово стало вживатися в значенні «привчити людину до позбавлень, нужді, негоді». У сучасному розумінні загартовування - це комплекс (система) процедур, що сприяють підвищенню опірності організму несприятливих впливів зовнішнього середовища.

Фізичний сенс загартовування полягає в тому, що вдосконалення терморегуляції, тренування організму холодом дає людині можливість стати більш стійким до охолодження.

Основні принципи загартовування - поступовість, комплексність, систематичність і облік індивідуальних особливостей організму.

• Поступовість і послідовність: не намагайтеся відразу ж лізти під крижаний душ, так як нічого крім позачергової застуди (а то, не дай Бог, і більш небезпечних хвороб) ви не доб'єтеся. Починати слід з теплих ванн, душа, обтирань, поступово знижуючи температуру води на один градус.

• Безперервність: треба мати на увазі, що якщо загартовування припинити, то через деякий час організм повернеться до колишніх показників.

• Пам'ятайте: гартуючі процедури протипоказані хворим до повного одужання. Тим, хто страждає хронічними захворюваннями нирок, гіпертонією, вадами серця, і літнім людям слід перед тим, як почати загартовуватися проконсультуватися з лікарем.

Повітряні ванни

Коли людині не жарко і не холодно, вона відчуває температурний комфорт. Вчені визначили, що температура комфорту для людини становить 25-26 ?С при перебуванні його в кімнаті в легкому одязі і вологості повітря 50%. Якщо збільшити фізичне навантаження або одягнути людину тепліше, температура комфорту знижується.

У зв'язку з показниками температурного режиму повітряні ванни ділять на:
Холодні 1-8 ? С,
Помірно холодні 9-16 ? С,
Прохолодні 17-20 ? С,
Індиферентні 21-22 ? С,
Теплі 22-27 ? С.

У приміщення при 50-60% вологості і у відсутності протягів для визначення показника комфорту з даних термометра віднімають 2-3 градуси.

Теплі повітряні ванни дають м'якшу, щадну дію. Їх рекомендують хворим і ослабленим людям. Здоровим же людям загартовування рекомендується починати з індиферентних температур, поступово оголюючи руки, потім ноги, потім тулуб. Тривалість процедури в перші дні повинна бути 5-15 хвилин з поступовим збільшенням її на 5-10 хвилин. Намагайтеся уникати ознобу.

З часом від індиферентних і прохолодних повітряних ванн можна перейти до холодних і помірно холодних. Для досягнення найкращого результату холодні і помірно холодні ванни потрібно поєднувати з фізичним навантаженням: гімнастикою, прибиранням, пранням.

Водні процедури

Перед водною процедурою необхідно розігріти тіло, розтерши його руками, рушником, зробивши зарядку. Найбільш вдалий час для подібних процедур - це, звичайно ж, ранок. Обтирання, душ або прохолодна ванна з ранку дадуть вам заряд бадьорості на весь день.

• Обтирання
Спочатку використовується вода температури 22-23 ?С, потім поступово знижуючи температуру, можна довести її до 10-12 градусів. Більш холодну воду брати не рекомендується. Якщо, опустивши руку навіть у більш теплу воду, ви відчуваєте хворобливі відчуття, то вона для вас також занадто холодна.

Процедура обтирання виглядає наступним чином: змоченим у воді рушником обтирають спочатку обличчя, потилицю і шию, потім плечі, руки, груди і живіт. Потім, тримаючи рушник за краї руками, спину і поперек. Потім обтирають ноги. Рушник під час процедури необхідно постійно змочувати заново, щоб воно не нагрівалося. Обтирання повинно тривати дві-три хвилини.

• Душ
Прохолодний душ - одне з перших засобів для зняття втоми, загартовування, підвищення працездатності. Він тонізує нервову систему, додає бадьорості, допомагає впоратися з порушеннями сну.

Час загартовуватися

Починати процедуру слід не більше ніж з однієї хвилини, поступово доводячи її тривалість до п'яти хвилин. Температура води повинна бути для початківців не менше 30-32 ? С. Температуру знижують через 2-3 дні, поступово доводячи її до 21 ? С.

• Ванни
Прохолодні ванни - ще один непоганий спосіб загартувати свій організм. Спочатку температура ванни повинна становити приблизно 32 ?С. Потім її також, як і у випадку з душем, можна поступово знижувати (приблизно через кожні три дні по одному градусу) до 21 ?С.
Що ж до подальшого зниження температури (до 16 ?С і нижче), то тут потрібно бути вкрай обережним і уважним чином стежити за реакцією свого організму чи все-таки порадитися з лікарем. Подібні процедури мають деякі обмеження. Вони не рекомендовані, наприклад, тим, хто страждає артеріальною гіпертонією.

Час загартовуватися

Природне загартовування

Загартувати організм допоможуть також прогулянки на відкритому повітрі, плавання в басейні і купання у відкритих водоймах.

Купання - мабуть, сама доступна і найприємніша в літній час процедура. Море, річка, ставок - що б ми без них робили в жаркий літній час! Однак і тут треба бути вкрай уважним і не перестаратися. Якщо перебувати у воді занадто довго, можна легко захворіти і зіпсувати собі цим весь літній відпочинок. Так, при температурі води 16 ?С можна купатися не більше 4-х хвилин, 18 ?С - 6 хвилин, 20 ?С - 10 хвилин, 22 ?С - 14 хвилин. Пам'ятайте про це, і постарайтеся не переборщити з купанням.

Час загартовуватися

Ми розповіли тільки лише про основні види загартувань. Крім холодних ванни, душа, обтирань існують також контрастні ванни, контрастні ванночки для рук, ніг, обгортання, загальні та місцеві обливання ...

Перераховувати можна нескінченно довго. Наше завдання лише дати вам орієнтир, щоб ви могли безбоязно і зі знанням справи відкрити для себе чарівний світ загартовування. Тією самою дивовижною процедури, яка дає організму бадьорість, заспокоює розбурхані нерви, робить вас недоступним для всіляких хвороботворних вірусів і бактерій, надає шкірі здоровий вигляд і навіть допомагає впоратися із зайвими кілограмами.

Так що не бійтеся, дерзайте, почніть загартовуватися, і, може бути, через деякий час стрункі ряди моржів поповняться декількома читачками нашого журналу. Обтирайтеся, вставайте під контрастний душ, загартовуйтеся повітрям, купайтеся, гуляйте - загалом, загартовувати. І ви будете здорові. Адже наше здоров'я в наших руках!

© На каблучках

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

З того самого моменту, коли у батьків з'являється бажання завести дитину, все в їх житті спрямоване на те, щоб малюк...
У процесі пологів дуже часто потрібно накладення швів. Це означає, що тепер мама повинна бути гранично обережна і знати...
Зарядка вранці - це комплекс фізичних вправ, які виконуються після сну щодня. Ранкова гімнастика зміцнює здоров'я ...
Приблизно з 25-го тижня вагітності регулярно приймайте контрастний душ для грудей. Влаштовуйте повітряні та сонячні...
Scroll To Top