Рекомендуємо прочитати

Істерика у дитини. Що робити?

article2764.jpg

Часті істеричні стани у дитини змушують батьків хвилюватися і починати замислюватися про те, чи немає у дитини неврологічних проблем, які негайно треба лікувати. Якщо Ви теж з таких, то поспішаю вас заспокоїти. Так як, за твердженнями вчених, з істериками у дітей від року до трьох років зіштовхуються близько 90% батьків.

Що таке істерика у дитини?
Істерика у дитини - це напад гніву або розпачу. Таким шляхом дитина як би "випускає пару", коли не може досягти бажаного. Найчастіше істерика починається приблизно в півтора року, але у деяких істерики спостерігаються вже з дев'яти місяців. Вже до чотирьох років істерики повинні майже припинитися, за умови нормального виховання, і відсутності у дитини неврологічних проблем.

Чому виникає істерика у дитини і як їй запобігти?
Більшу частину дитячих істерик можна запобігти, зрозумівши і максимально усунувши їх причини. Є найбільш поширені причини, що ведуть до істерик і скандалів, що влаштовуються дитиною.

Істерика у дитини

Однією з причин істерики є емоційне напруження дитини. Малюк у віці до трьох років часто не в змозі контролювати свої емоції, а також не настільки добре говорить, щоб висловити свої почуття і бажання, от і закочує істерики.

Збуджений стан у дитини виникає в наступних випадках:

- Не задоволені природні потреби дитини (потреба в їжі, сні, фізичній розрядці, увазі і т.д.)
- Від дитини вимагають зробити те, що не стикається з рисами її характеру. Наприклад, дитині з поганою пристосованістю треба прийняти заміну няні, вихователя в дитячому садку, або заміну місця проживання або садка і т.д.
- Відривається від цікавого заняття заради нецікавого (наприклад, від гри заради прийняття їжі або сну і т.д.)
- Не може виразити словами почуття, бажання чи потреби;
- Намагається навчитися чомусь новому, але не може скоординувати рухи;
- Грає з іграшками, занадто складними для свого віку;

Щоб запобігти такій істериці уникайте ситуацій, які призводять до перезбудження дитини.

Своєчасно задовольните потреби дитини. Слідкуйте за тим, щоб ваша дитина завжди була ситою, відпочившою, чи не перевтомлювалася і по можливості не потрапляла у неприйнятні їй ситуації.

Дайте їй можливість розслабитися. Переконайтеся, що дитина достатньо часу може грати, не відволікаючись, не піклуючись про безлад навколо. Тимчасово залиште свої "строгі правила" для більш серйозних випадків.

Полегшіть малюкові завдання, коли він у чомусь затрудняється. Якщо дитина береться за справи і ігри занадто складні для її поки обмежених здібностей, надайте своєчасну допомогу: наприклад, змініть траєкторію машинки, щоб вона не падала або відкрийте щільно закриту кришку і т.д. При цьому не потрібно намагатися все зробити за нього. Малюк повинен відчувати, що сам в змозі справлятися з труднощами і домагатися мети.

Якщо істерика на підході, але ще не розпочалася, спробуйте відволікти дитину. Переведіть увагу малюка на будь-який цікавий об'єкт. Або ж спробуйте пожартувати і розрядити ситуацію гумором. Але будьте обережні, щоб малюк не прийняв жарт за насмішку. А якщо істерика вже почалася, перемикання уваги і гумор навряд чи допоможуть.

Щоб заспокоїти дитину, висловлюйтеся емоції словами, які дитина відчуває. Заспокойте дитину словами "мені здається, ти втомився", "мабуть, ти зголоднів" або "я бачу, ти злишся". Так і малюк навчиться пояснювати свої почуття і перестане влаштовувати істерики з цієї причини.

Після того, як дитина заспокоївся обговоріть ситуацію. Поговоріть з нею про те, що його засмутило, не загострюйте увагу на його діях під час спалаху гніву. Обійміть її, розкажіть, як сильно ви її любите, і як вам приємно перебувати з нею поруч, коли вона спокійна. Це допоможе малюкові зрозуміти, як його поведінка діє на оточуючих.

Інша причина виникнення істерики у дитини - це намір маніпулювати поведінкою дорослих, тобто управляти людьми. Така істерика відбувається тоді, коли дитині в чомусь відмовляють. Наприклад, він хоче іграшку, яку тримає інша дитина, він хоче танцювати на дорогому килимі зі склянкою виноградного соку в руках або малювати на стіні.

Подібні істерики і капризи дуже часто є результатом неправильної поведінки батьків. Якщо дитині все дозволяють, виконують всі її вимоги, "тільки б він не засмутився" або "аби замовк", це призводить до того, що реакції дітей закріплюються і наступного разу подібне повторюється з ще більшою силою. Такі діти ростуть розпещеними і примхливими.

Щоб правильно виховати дитину, батькам слід чітко визначити список дозволених і заборонених речей, і завжди дотримуватися встановлених правил. Постарайтеся, щоб ніхто з рідних не применшував авторитету іншого, скасовуючи заборони іншого. Наприклад, якщо мама не дозволила, значить не можна. Діти набагато спостережливіші, ніж ми думаємо і чудово вміють використовувати слабкі сторони батьків. Тому рідні не повинні дозволяти дитині домагатися свого за допомогою істерик.

Істерика у дитини

Якщо дитина закочує істерику в цілях маніпуляції, батькам потрібно не здаючись, чекати кінця істерики. Таку істерику можна приручити наступними нехитрими способами:

Спокійно заберіть дитину в тихе безпечне місце, подалі від людей і об'єкта бажання, де сталася істерика (найкраще в його кімнату). Скажіть, що він може вийти тільки після того, як заспокоїться. Це вчить малюка контролювати свої емоції в присутності інших людей.

Якщо ви боїтеся втратити контроль над собою, на деякий час відверніться від дитини, переконавшись, що вона у безпеці. Не покидайте кімнату або не йдіть далеко - це може налякати малюка. Скажіть дитині, що ви розсерджені і повинні відвернутися, поки не заспокоїтеся.

Істерики на людях змушують деяких батьків через почуття ніяковості, піти на поступки і дати маленькому скандалістові те, що він хоче. Знайте, що як тільки дитина зрозуміє, що через внутрішній дискомфорт ви поступаєтеся йому в присутності чужих людей, істерики на людях стануть для нього звичайним способом тиску на батьків. І кожного разу в подібних ситуаціях ви будете стикатися з ще бурхливішою реакцією істерики.

Чого не слід робити при істериці у дитини?
- Не сперечайтеся з дитиною, так як у розпалі істерики вона все одно нічого не розуміє
- Не кричіть, оскільки ваш гнів може тільки посилити гнів дитини. Підвищуючи голос і втрачаючи контроль над собою, ви як би визнаєте, що хто голосніше крикне - той і правий. Ваше завдання - навчити малюка справлятися з гнівом і роздратуванням, не втрачаючи гідності.
- Не давайте йому можливості відчути себе покараним або заохоченим за влаштовану істерику
- Не дозволяйте скандалам, влаштованим дитиною в громадських місцях, викликати в вас почуття сорому і незручності перед оточуючими, більшість з яких напевно вже встигли побувати на вашому місці. Крім того, цим ви покажете дитині свою слабку сторону, чим він обов'язково скористається.
- Не приймайте близько до серця слова дитини під час істерики. Вони просто показники його власного розладу.
У яких випадках слід зверніться до дитячого невропатолога:
- Дитина затримує дихання або втрачає свідомість під час істерики;
- Завдає пошкодження собі і оточуючим, ламає речі;
- Дитина однаково істерить і примхлива в присутності обох батьків та інших рідних (напр., бабусі, дідуся)
- Істерики супроводжуються нічними кошмарами, страхами, різкими і частими перепадами настрою
- Істерики стають все більш частими і агресивними;
- Дитина продовжує закочувати істерики після чотирьох років.

Істерика у дитини

Наявність вищевказаних симптомів може бути наслідком захворювання нервової системи, і дитину варто показати до дитячого невропатолога. Регулярні дитячі істерики і капризи розхитують нормальну психіку, породжують стійкі психопатичні нахили і ведуть до змін характеру (образливість, підозрілість, нетерпимість до думки оточуючих, вимогливість, мстивість, безглуздість, неадекватність емоційність реакцій і т.д.).

© На каблучках

При частковому чи повному копіюванні матеріалів необхідно ставити активне гіперпосилання на сайт nakablychkah.com.ua

Подібні статті:

Хто в наш час не переживає тимчасове хвилювання, яке накочує також швидко, як і проходить? Але ж не рідко буває й таке, що...
Раніше я не знала, як привітати улюбленого чоловіка, що подарувати, що сказати? Це питання задає собі кожна жінка, яка...
Якщо ваш малюк ніяк не може відучитися від соски, то ви вже, напевно, перегорнули безліч сторінок в Інтернеті у пошуках...
Недавнє дослідження припускає, що ми можемо обчислити психопата за його слабким результатами в нюховому тесті. У ході...
Scroll To Top